VPR jaunumi

Ir aizvadīts vēl viens darbīgs gads. Arī Vidzemes plānošanas reģiona Attīstības plānošanas nodaļai darāmā ir bijis ne mazums. Viens no galvenajiem teritorijas plānošanas nodaļas uzdevumiem ir attīstības plānošanas organizēšana un īstenošana, kā arī atzinumu sniegšana un Vidzemes pašvaldību konsultēšana attīstības plānošanas jautājumos. Tad nu atskatīsimies, kas ir paveikts un paraudzīsimies arī nedaudz nākotnē.

Aizvadītā gada laikā ir sniegti desmit atzinumi par vietējo pašvaldību ilgtspējīgas attīstības stratēģijām. 12 atzinumi par vietējo pašvaldību teritorijas plānojumiem, kā arī 24 atzinumi par vietējo pašvaldību attīstības programmām. Sagatavoti atzinumi par vietējo pašvaldību sagatavotajiem projektu pieteikumiem aktivitātes „Pirmsskolas izglītības iestāžu infrastruktūras attīstība nacionālas un reģionālas nozīmes centros” ietvaros Alūksnes, Smiltenes, Gulbenes novadu pašvaldībām un Valmieras pilsētas pašvaldībai. Sniegti atzinumi projektu pieteikumiem Eiropas Savienības fondu darbības programmas „Infrastruktūra un pakalpojumi” prioritātei „Policentriska attīstība” Valmieras pilsētas pašvaldībai, Alūksnes un Smiltenes novadu pašvaldībām.

Esam uzsākuši darbu pie Vidzemes plānošanas reģiona (VPR) ilgtspējīgas attīstības stratēģijas izstrādes, kā arī VPR attīstības programmas izstrādes. Saskaņā ar spēkā esošo Teritorijas attīstības plānošanas likumu, abi dokumenti jāizstrādā līdz 2013. gada 31. decembrim. Lai attīstības dokumenti būtu pēc iespējas pilnvērtīgāki, lai precīzi un pamatoti varētu noteikt attīstības prioritātes nākamajiem septiņiem gadiem, nospraustu mērķus un izstrādātu ilgtspējīgu stratēģiju, ir identificēti nepieciešamie pētījumi VPR attīstības plānošanas dokumentu izstrādei. Tāpat aizvadītā gada laikā ir sniegti priekšlikumi un sagatavoti komentāri reģionālās attīstības pamatnostādnēm.

Lai paaugstinātu reģiona attīstības plānotāju kapacitāti un papildinātu zināšanas, tika noorganizēti divi mācību semināri, kur vienā no tiem vides eksperti Loreta Urtāne un Andris Urtāns lasīja lekciju par ūdensceļu potenciālu un izmantošanas iespējām pašvaldībās, vadlīnijām ūdens apsaimniekošanai, likumdošanu un aizsargjoslām ap ūdeņiem. Otrajā mācību reizē uzsvars tika likts uz piesārņoto vietu plānošanas pamatprincipiem. Gada nogalē notika konference, lai pārrunātu aktualitātes un kopīgi meklētu risinājumus esošajām problēmām attīstības plānošanas jomā.

Tika apmeklētas Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) rīkotās sanāksmes par ainavu politikas pamatnostādņu izstrādi, kā arī piedalījāmies darba grupu sanāksmēs par vietējo pašvaldību teritorijas plānošanas dokumentu izstrādi, t.sk. vispārīgo apbūves noteikumu izstrādi. Tāpat Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai esam snieguši priekšlikumus un savus komentārus par Norvēģu finanšu instrumenta projekta ieviešanas nepieciešamību attīstības plānošanas kapacitātes stiprināšanai un attīstības plānošanas dokumentu izstrādei Vidzemes plānošanas reģionā.

2012. gads Vidzemes plānošanas reģionam pagāja Nacionāla attīstības plāna (NAP) 2014. – 2020. gadam zīmē, sniedzot priekšlikumus gan NAP prioritāšu pamata ziņojumam, gan par NAP izstrādāto projektu un tā gala redakciju. Apzinoties nepieciešamību piedalīties plāna izstrādē un aizstāvēt savas un Vidzemes pašvaldību intereses, VPR pārstāvji aktīvi iesaistījās NAP izstrādes darba grupās. Rezultātā tika iesniegti 84 priekšlikumi.

Liela nozīme mūsu darbā ir sadarbībai ar Vidzemes pašvaldībām, jo tikai tā ir iespējams paveikt ko nozīmīgu. Tādēļ 2012. gadā notika vairākas tikšanās ar Valmieras, Cēsu un Smiltenes pašvaldību pārstāvjiem, lai kopīgi pārrunātu sadarbības iespējas investoru piesaistei.

Kā sadarbības partneris, Vidzemes plānošanas reģions piedalījās Valsts reģionālās attīstības aģentūras (VRAA) īstenotajā projektā „Pašvaldību teritorijas plānošanas, infrastruktūras un nekustamo īpašumu pārvaldības un uzraudzības informācijas sistēmas - 2.kārta”. Tās ietvaros ir izveidots Reģionālās attīstības indikatoru modulis (RAIM). Sistēma publiski būs pieejama 2013. gada janvārī. RAIM izveidots kā instruments reģionālās attīstības monitoringam un lēmumu pieņemšanas atbalstam. Informācijas sistēmas datu bāze ļaus analizēt sociālekonomiskos un nozaru rādītājus teritoriālā griezumā - valsts, reģionālā un pašvaldību līmenī. Lietojot RAIM, gan reģionam, gan pašvaldībām būs iespēja izmantot visus sistēmā pieejamos datus.

Atskatoties uz 2012. gadu paveikts ir daudz, taču arī šajā, 2013. gadā, darāmā netrūks. Kā svarīgākais jāmin reģiona attīstības plānošanas dokumentu – ilgtspējīgas attīstības stratēģijas un attīstības programmas izstrāde. Lai veiksmīgi to izdarītu, tiks veidotas tematiskās darba grupas, kurās būs aicināti piedalīties gan nozaru eksperti, gan vietējo pašvaldību speciālisti. Tāpat tiks veidota koordinācijas darba grupa, kurā piedalīsies nozaru ministriju pārstāvji. Plānots izstrādāt arī attīstības programmas uzraudzības sistēmu.

Neiztrūkstoši reģions turpinās aktīvi piedalīties dažādu nacionāla līmeņa attīstības plānošanas dokumentu un normatīvo aktu sagatavošanas procesā, sniedzot priekšlikumus un komentārus sagatavotajiem projektiem. Turpināsim arī sniegt atzinumus par vietējo pašvaldību attīstības plānošanas dokumentu atbilstību plānošanas reģiona teritorijas attīstības plānošanas dokumentu un normatīvo aktu prasībām.

Jaunajā gadā gribētos novēlēt, lai gads nāk ar labām domām, darbīgām dienām un priecīgiem atelpas brīžiem. Lai mums visiem pietiek izturības, optimisma un neatlaidības savu mērķu sasniegšanā.

 

Ieva Kalniņa,
Teritorijas attīstības plānošanas nodaļas vadītāja.

06.01.2013

Notikumi

«Februāris 2025»
POTCPSSv
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
2425262728