Arhīva kalendārs

« June 2017 »
MonTueWedThuFriSatSun
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930 

Valmiermuižā 10. jūnijā ar plašu muzikālo programmu, piedaloties Auļiem, Tautumeitām, Elzai Rozentālei, Skandiniekiem, un atraktīvām dienas šeptēm – tirdziņu, tradīciju izzināšanu, īpašām meistarnīcām un šai pusē nepieredzētu uguns rituālu tiks ieskandināti vasaras saulgrieži.

Visas dienas garumā Valmiermuižas pils parkā norisināsies tirdziņš „Ar Gardu muti Valmiermuižā”, kas pulcēs amatniekus un mājražotājus no malu malām, lai laikus sagatavotos vasaras saulgriežu svētīšanai. Še būs atrodamas ne vien dažādas smalkas ēdmaņas, bet arī pinumi, kalumi, rotas, dažādi izšuvumi un citi meistardarbi, lai izgreznotos gan paši, gan greznotu arī savu sētu.

Tirgotāji aicināti pieteikties tirdziņam līdz 5. jūnijam uz info PIE gardumuti PUNKTS lv vai pa tālr. 27337798.

Dienas pirmajā pusē paredzēta plaša folkloras programma, ļaujot izzināt ne vien mūsu tradīcijas, svētku rituālus, dziesmas un rotaļas, kuras ierādīs „Teikas muzikanti” un folkloras kopa „Ore” un „Skandinieki”, bet nedaudz apjaust arī ārvalstu ieražas, jo pils parkā skanēs īstas sāmu joikas, kuras izdziedās sāmu koris no Norvēģijas „Dimitri Joavku”.

Līdzās lustēm un andelei būs iespējams apmeklēt dažādas meistarnīcas, kurās piedalīties aicināts gan liels, gan mazs, lai zinošu meistaru pavadībā iepazītu latviešiem nozīmīgas dzīvesziņas:

  • Amatniece Līga Mergina ierādīs, kā pašu izveidotajā maizes krāsnī cept arī pašu mīcītu maizīti;
  • Amatas novada Amatu mājas meistari pamācīs, kas īsti ir aušana un celošana, kā arī ierādīs, kā svētkos rotāt māju ar salmu pušķojumiem vai mazākajiem darināt salmu lelles. Pašiem pacietīgākajiem meistari ierādīs, cik smalks un akurāts darbs ir kokles grebšana.
  • Še būs iespējams apmeklēt pat pirti un iepazīt pirts zintis – izzināt pirts rituālus, piedalīties slotu siešanā, pagatavot pirts skrubi un citas noderīgas lietas, ko ierādīs vienīgās profesionālās „Pirts skolas” meistari;
  • Kur vasaras saulgrieži, tur siers un siera siešanas meistarnīca – tajā Valmieras Novadpētniecības muzeja saimnieces ierādīs stiķus siera siešanā;
  • Protams, saulgriežiem par godu, neiztikt bez kroņu darināšanas gan no ziediem, gan no citiem dabas materiāliem kopā ar „Spangu” meistari;
  • Izveicīgākie vīri Jāņu nakts pūdeli garās kārts galā aizdedz ar degošām bultām, tādēļ starp meistarnīcām ikviens varēs pārbaudīt savu prasmi šaušanā ar loku.

Neiztikt arī bez citām lustēm – apmeklētājiem būs iespējams iemēģināt spēkus spēlēs, vērot Valmiermuižas staļļa saimes izrādīšanos un arī pašiem doties izjādēs. Svinības kuplinās tautas deju koncerts, kurā piedalīsies Burtnieku novada JDK „Sadancis”, kā arī viņu draugi – VPDK „Pastalnieki”, VPDK „Agrā Rūsa”, VIP „Ieviņa”.

 

Kad dienas laikā būs iemācīts, apgūts un noskatīts, tad vakarā aicinām uz postfolka koncertu, kuru atklās jaunās postfolka dīvas – grupa „Tautumeitas”, uzstāsies arī suģestējošās balss īpašniece Elza Rozentāle kopā ar etnodžeza grupu „Bur Mani”. Būs iespējams dzirdēt arī spilgtus svešzemju viesus – „Puuluup” no Igaunijas sevi raksturo kā neozombiju postfolka duetu, bet, iztulkojot somu grupas nosaukumu Pekko Käppi & K:H:H:L, tas skan „beigtā trakā zirga kauli”.

Vakara kulminācijā būs iespējams piedzīvot vienu no pirmajiem šīs vasaras dūdu un bungu grupas „Auļi” koncertiem Vidzemē. Savukārt pusnaktī nenogurdināmajiem lustētājiem Māsas Dimantas & Cēsu mednieku cepurīšu orķestris spēlēs dančus.

Pavisam īpašs būs šī gada uguns rituāls, kad centrālajā laukumā tiks aizdegta „Uguns saule”. Uguns skulptūru veidos divi starptautiski mākslinieki – Jordi NN no Valencijas, Spānijā un Mantvydas VV no Klaipēdas, Lietuvā, kuri jau vairākus gadus sadarbojas un dažādās vietās Lietuvā veido trīsdimensionālas gadskārtu un festivālu uguns skulptūras. Šis būs viņu pirmais projekts Latvijā, kad pils parkā tiks uzstādīta trīs metrus augsta uguns skulptūra, kas simbolizēs sauli tās zenītā.

 

SAULGRIEZIS // SVIESTS 2017 programma

Tirdziņš „Ar Gardu muti Valmiermuižā”

12.00 – 17.00 iespēja iegādāt kvalitatīvus, pašu rokām darinātus latviskus produktus no dabīgām izejvielām.

 

Tradīciju meistarnīcas

12.00 – 17.00 Praktiska darbošanās latvisko dzīvesziņu izzināšanai.

Maizes cepšana pašdarinātā krāsnī

Siera siešana

Celošana un aušana

Kokļu grebšana

Siena leļļu un pušķojumu darināšana

Rotāšanās ar latvju zīmēm

Kroņu darināšana

Šaušana ar loku

 

Folkmūzikas un tradīciju programma

12.00 Teikas muzikanti

12.45 Folkloras kopa „Ore”

13.30 Dimitri Joavku (Sapmi, Norvēģija)

14.00 Skandinieki

15.00 – 16.30 Tautas deju koncerts – JDK „Sadancis”, VPDK „Pastalnieki”, VPDK „Agrā Rūsa”, VIP „Ieviņa”

 

SVIESTA skatuve

18.00 Tautumeitas

19.15 Puuluup (Igaunija)

20.30 Elza Rozentāle un etnodžeza grupa „Bur Mani”

21.45 Pekko Käppi & K:H:H:L (Somija)

22.30 Skulptūras „Uguns saule” aizdegšana

23.00 Bungu un dūdu mūzikas grupa „Auļi”

24.00 Māsas Dimantas & Cēsu medību kolektīva cepurīšu orķestris – danči

 

Plašāka pasākuma programma: http://lauska.lv/sviests/

/Ieeja par ziedojumiem/

 

Rīko Valmiermuižas kultūras biedrība, Kultūras menedžmenta centrs „Lauska”; atbalsta Burtnieku novada pašvaldība, Valmieras pilsētas pašvaldība, Valsts kultūrkapitāla fonds, Vidzemes plānošanas reģions, Valmieras muzejs, Valmiermuižas alus darītava, ZAAO”, Valmieras Namsaimnieks”, Valmieras Kultūras centrs, laikraksts „Liesma”, žurnāls „IR”, t/c „Valleta”, Garškopju kustība „Gardu muti”.

 

Informāciju sagatavoja:

Valmiermuižas kultūras biedrība,

tālr. 27337798,

e-pasts: kultura PIE valmiermuiza PUNKTS lv

Vasarā tiks īstenota lielākā daļa no 44 atbalstītajiem projektiem Vidzemes kultūras programmas ietvaros, ko arī šogad organizē Vidzemes plānošanas reģions. To vidū ir gan radošas nometnes, gan festivāli, gan koncerti, gan mākslas, mūzikas pasākumi.

Tā visas vasaras garumā Gaujas krastos tiek īstenots Vidzemes kultūras programmas projekts “Klausies Gauju” - ik piektdienas vakaru līdz augusta vidum ikviens ir aicināts doties  klusuma pārgājienos un baudīt akustiskus pūšamo instrumentu solo koncertus uz Gaujas. Savukārt augustā, atzīmējot Eduarda Veidenbauma 120. dzimšanas dienu, dzejnieka memoriālajā muzejā “Kalāči” notiks koncertuzvedums “7,5 dziesmas ar E. Veidenbauma vārdiem”, bet Rāmuļos ar Dziesmu dienu tiks godināta vidzemnieka, diriģenta Daumanta Gaiļa 90. jubileja.

Gulbenē jūlija beigās notiks akadēmiskās un džeza mūzikas koncerts “Klau! Sa – Skan”, kurā tiksies novadnieki – profesionāli mūziķi un komponisti, kori un orķestri. Malienā, Ērmaņu muižā, 31. jūlijā notiks pasākums “Danču Etnonakts” – danču vakarā kopā ar mūziķi Ilgu Reiznieci varēs izlocīt kājas tautas mūzikas ritmos. Savukārt klasiskās mūzikas cienītājus šovasar gaidīs Sēļu muiža, kur notiks koncertuzvedums “Opermūzikas sapņojums”. Tos, kam patīk eksperimentālākas noskaņas, aicinās mākslas telpa MALA Cēsīs -  projekta “Ieelpo/Izelpo” ietvaros tiks rīkotas vairākas koncertpastaigas dabā.

Vidzemes kultūras programmas projektu konkursā finansējumu saņēma arī vairāki festivāli. Viens no tiem – festivāls “Ki-ke-ri-gū!” jau sekmīgi noritējis, Madonas novadā pulcējot vienkopus leļļu teātra dalībniekus - bērnus un jauniešus no visas Latvijas. Limbažos vasaras otrā pusē notiks starptautisks amatieru teātru festivāls “Spēles prieks 2017”, virkni iestudējumu  izrādot arī  kaimiņpagastos un novados. Augustā Alūksnes novada Zeltiņu pagastā notiks trešais jokdaru festivāls “Vajag tik rakt”, kas veltīts novadnieka Edgara Liepiņa piemiņai. Amatas novadā ļaudis pulcēs eksperimentālais mākslas un mūzikas festivāls “Krāmi skan vērtīgi!”, bet Cēsis pieskandinās Zvanu festivāls. Savukārt Valmieras vasaras teātra festivāls šovasar būs veltīts bērniem un tā ietvaros būs skatāmas ne tikai dažādas izrādes bērnu auditorijai, bet arī notiks sētas spēļu čempionāts!

Vidzemes kultūras programmas ietvaros tiek īstenoti arī vairāki zināšanas un radošumu veicinoši pasākumi. Tā Cēsīs no 30. jūnija līdz 1. jūlijam risināsies sarunu festivāls “Lampa”, kurā jauniešiem būs iespēja iesaistīties domāšanas un jaunrades darbnīcās “Iztēlojies 2068. gadu!”. Pēc Jāņiem Kocēnu novada Dikļos notiks pasaules koklētāju nometne, kurā meistarklases vadīs pazīstamā koklētāja Laima Jansone, mūziķi Edgars Lipors, Zane Sniķere un Ilze Ozola. Jūlija beigās mūzikas skolu jaunieši satiksies Gaujienā, nometnē “Vītolēni”, kur pēc vairāku dienu radošām meistarklasēm un mēģinājumiem notiks kopā muzicēšana vairākos koncertos Jāzepa Vītola Mūzikas dienās. Savukārt Madonas novadā notiks vasaras nometne “Daba pilna mūzikas” topošajiem komponistiem un jaunajiem izpildītājiem, tā būs laba iespēja pilnveidot gan profesionālās prasmes un pieredzi, gan piedalīties Latviešu mūzikas svētku koncertā. Savukārt Burtnieku novada bērni un jaunieši kopā ar deju skolu “Dzirnas” meistarklasēs un mēģinājumos sagatavos priekšnesumu “Viena asins tev un man”, uz kuru aicināts ikviens Vidzemes iedzīvotājs.   

Arī mākslas nozarē ar Vidzemes kultūras programmas atbalstu tiek īstenoti vairāki projekti – Valmierā jūlija beigās norisināsies Valmieras mākslas plenērs, bet Mālpilī starptautiskais simpozijs “Koka dimensijas”. Savukārt vasaras izskaņā biedrība “Art Cēsis” Cēsu Izstāžu namā rīkos gleznotāju plenēru darbu izstādi un izdos mākslas katalogu “Art ist Cēsis”.

Cēsīs vasaras gaitā tiek īstenoti arī vairāki vēstures mantojumu popularizējoši pasākumi –klajā nāks ne tikai vēsturnieka Gundara Kalniņa grāmata “Cēsu pils ilustrētā vēsture”, bet arī tiek sagatavota izzinoša orientēšanās spēle un darbnīcas “Sajūti Cēsu kaujas”, tādejādi veicinot izpratni par Cēsu kauju lomu Latvijas valsts izveidē. Savukārt Latvijas Politiski represēto Cēsu biedrības projekta ietvaros top vēsturiskā ekspozīcija “Sirdsapziņas ugunskurs”, kas vēstīs par Latvijas okupāciju vēsturi un kādreizējā Cēsu apriņķa iedzīvotāju pretošanos okupāciju varām no 1940. Līdz 1957. gadam. Arī Cēsu Vecajā alus brūzī šovasar norisinās aktivitātes ar Vidzemes kultūras programmas atbalstu, lai audiovizuālā ekspozīcijā  saglabātu un popularizētu pilsētas  industriālo un kultūras mantojumu un šīs vietas stāstus.  Vidzemes kultūrvēsturisko un dabas mantojumu varēs iepazīt Ungurmuižā, kur notiks interaktīvs pasākums bērniem “Pa Ungurmuižas atklājumu taku.

Vidzemes kultūras programmas projektu ietvaros īstenotās aktivitātes bagātina Vidzemes kultūras dzīvi un kalendāru – ikviens Vidzemes iedzīvotājs un viesis tiek aicināts to izmantot un izbaudīt! Vairāk informācijas par pasākumu norisi skatīt Vidzemes plānošanas reģiona mājas lapā – veca.vidzeme.lv – Kultūras sadaļā.

 

Informāciju sagatavoja:

Ieva Vītola, Vidzemes kultūras programmas koordinatore, tel. 25670756, ieva.vitola PIE vidzeme PUNKTS lv

Kad Latvijai 2068. gadā apritēs 150 gadi, pēc 2000. gada dzimušajiem būs tuvu pie septiņdesmit. Kāda tad izskatīsies pasaule un cik ļoti viņi jutīsies tai piederīgi un par to atbildīgi?

Radošo darbnīcu sērija bērniem un jauniešiem “Iztēlojies 2068. gadu!” ir Latvijas Jaunā teātra institūta iecere līdz 2019. gadam sarīkot astoņus pasākumus, kuros satiksies un nākotnes pasauli kopā iztēlosies latviešu bērni un jaunieši un teātra un dejas mākslinieki no visas pasaules. Noslēgumā, 2019. gada pavasarī mēs aicināsim pašus jauniešus sarīkot savu festivālu.

Pirmās darbnīcas notiks jau pavisam drīz – jūnija beigās Cēsīs.

Džeimsa Ledbitera (Londona) darbnīca “Vieta cerībai”
Darbnīca notiek Cēsīs, 27. -  30.jūnijā, katru dienu no 14.00 – 16.30
1. jūlijā 12.00 – 13.30 – saruna par darbnīcā piedzīvoto sarunu festivālā LAMPA

Džeimsa darbnīcas centrā ir saruna par bailēm, cerībām un nākotni, tā rosinās domāt par to, kā mūs ietekmē bailes un kāpēc mūsu pasaulē palicis tik maz vietas cerībai. Darbnīcas dalībnieki kopā radīs aizraujošu vīziju par nākotni, kas kļūs par daļu no apjomīga mākslas projekta “Cerību māksla”.

Londonietis Džeimss Ledbiters, pazīstams arī ar pseidonīmu ‘the vacuum cleaner’,  strādā ar dažādām mākslas formām – izrādēm, instalācijām, video un pievēršas tādām sarežģītām tēmām kā patērātājsabiedrība un garīgā veselība, kuras apluko cieņpilnā, provokatīvā un rotaļīgā veidā. Vairāk par mākslinieku.

Marijas Lusijas Koreijas (Brisele) darbnīca “1 vieta un 14400 sekundes”
Darbnīca notiek Cēsīs, no 28. līdz  30.jūnijam, katru dienu no 9.30 – 17.00
1. jūlijā 12.00 – 13.30 - saruna par darbnīcā piedzīvoto sarunu festivālā LAMPA

Portugāļu mākslinieces Marijas Lusijas Koreijas darbnīca pievērsīsies tādām tēmām kā klimata pārmaiņas, noziegumi pret dabu un dabas resursu vieta straujas ekonomiskās izaugsmes scenārijā. Māksliniece kopā ar jauniešiem izvēlēsies kādu vietu Cēsīs, kas cieš no piesārņojuma, izpētīs to, lietojot dažādas radošas metodes, un radīs kolektīvu akciju, kurā iesaistīs arī festivāla LAMPA apmeklētājus.

Marija Lusija Koreija sadarbībā ar zinātniekiem, aktīvistiem un juristiem pēta dažādus ar vides un dabas tiesībām saistītus jautājumus, interpretējot tos mākslas valodā. Vairāk par mākslinieci.

Dalība darbnīcās ar Džeimsu un Mariju ir bez maksas un tā paredzēta 13 – 18 gadus veciem jauniešiem no Cēsīm, Cēsu apkaimes un citām Vidzemes pilsētām un lauku teritorijām (transporta izmaksas uz un no Cēsīm tiek apmaksātas). Darbnīcas “1 vieta un 14400 sekundes” dalībniekiem tiks nodrošinātas pusdienas. Darbnīcas notiks latviešu un angļu valoda (angļu valodas zināšanas ir vēlamas, bet nav obligātas). Džeimsa darbnīcā īpaši aicinām piedalīties arī jauniešus ar īpašām vajadzībām.

Piesakieties līdz 22. jūnijam, rakstot Lienei Jurgelānei uz liene PIE kanepes PUNKTS lv">liene PIE kanepes PUNKTS lv. Informācija – Liene, 29220184.

Latvijas jaunā teātra institūta projekts “Iztēlojies 2068. gadu” ir daļa no Latvijas valsts simtgades svinībām un norisinās sadarbībā ar mākslas organizāciju tīklu Imagine 2020.

Projekta būtība sakņojas pārliecībā, ka viena no labākajām dāvanām Latvijai tās simtajā dzimšanas dienā ir domājoši, kultūrizglītoti, empātiski un aktīvi jaunieši, kas apzinās savu piederību Latvijai un vietu pasaulē, ir gatavi uzņemties atbildību par tādu nākotni un ekosistēmu, kas ietver ne tikai cilvēkus, bet arī citas dzīvas un nedzīvas būtnes un nehierarhisku daudzveidību, un veidot mūsdienīgu, atvērtu, izglītotu sabiedrību, kas izprot un spēj reaģēt uz 21. gadsimta iespējām un izaicinājumiem.

Atbalsta „Latvijas valsts mežu atbalstītā Vidzemes kultūras programma 2017”, Valsts Kultūrkapitāla fonds, programma “Latvijai 100″, ES programma “Radošā Eiropa” un sarunu festivāls LAMPA.

 

Informāciju sagatavoja:

Liene Jurgelane

Latvijas Jaunā teātra institūts

+371 29220184

www.theatre.lv

www.homonovus.lv


 

 

Projekta „Viena asins tev un man” ietvaros, deju skola „Dzirnas” ar māksliniecisko vadītāju un horeogrāfu Agri Daņiļēviču un Burtnieku novada bērniem un jauniešiem meistarklasē septiņas dienas no 15.07. līdz 21.07.2017. iestudēs uzvedumu „Džungļu zēns” un sniegs koncertu Burtnieku novada un apkārtējo pagastu iedzīvotājiem.

Projekta ietvaros paredzēts kopā ar astoņiem profesionāliem pedagogiem apgūt deju soli, kā arī iepazīstināt bērnus un jauniešus ar latviešu komponistu skaņdarbiem. Iecerēts, ka projekta laikā tiks iestudēts deju uzvedums „Džungļu zēns”, noslēgumā sniedzot koncertu skatītājiem. Plānots, ka projektā un meistarklasēs deju soli apgūs 120 Burtnieku novada un 80 Dzirnu bērni un jaunieši no 7 līdz 26 gadiem. Turklāt kopumā džungļu zēna - Maugļa emocionālo stāstu ar Mārtiņa Brauna mūziku un Agra Daņiļeviča horeogrāfiju izdejos ap 200 dejotāju. Uzvedums būs pielāgots vietai – Burtnieku pagasta estrādei un tās apkārtnei. Tas būs jauns izaicinājums ne tikai horeogrāfam, bet arī novada bērniem un jauniešiem.

Tuvojoties Latvijas Valsts simtgadei, šis projekts stiprinās jauniešu piederības apziņu savai zemei, savām dzimtajām mājām. Tā būs iespēja saliedēt sabiedrību, dodot jaunus impulsus lauku reģionu attīstībai un ilgtspējai.

Projekta “Viena asins tev un man” īstenošana notiek Vidzemes kultūras programmas ietvaros, kuru atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds un Vidzemes plānošanas reģions.

Informāciju sagatavoja:

Inese Karnāte, projekta vadītāja

Priekuļu novada Liepas pagastā, Eduarda Veidenbauma memoriālajā muzejā “Kalāči” 9. jūlijā, pulksten 15:00 notiks koncertuzvedums “Pasaulē nav prātīgs it nekas...”, kas tiek rīkots, lai atzīmētu dzejnieka Eduarda Veidenbauma 150. dzimšanas dienu.

Koncertuzveduma muzikālā pavadījuma autors un izpildītājs šajā pasākumā būs komponists Juris Kulakovs, kuram dzejnieka Eduarda Veidenbauma dzeja ir tuva jau vairākus desmitus gadu. Kopā ar komponistu uz skatuves kāps arī dziedātāja un aktrise Ieva Akuratere. Uzveduma režijas autore ir aktrise Raimonda Vazdika, kura pati daudzkārt iejutusies lomās dažādās muzikālajās izrādēs. Kopā ar Raimondu Vazdiku uz skatuves darbosies arī atraktīvais aktieris Gatis Cīrulis.

Lai arī Eduarda Veidenbauma vārds nevienam nav svešs, un viņa radošais mantojums tiek izmantots arī mūsdienās, uzveduma veidotāji uzskata, ka sabiedrībā joprojām nepieciešams aktualizēt dzejnieka devumu. Eduarda Veidenbauma memoriālais muzejs “Kalāči” ilgstoši bijis dažādu kultūras procesu norises un radošu personību tikšanās un kultūrizglītītokošu procesu norises vieta. Svarīgi veicināt jauniešos un visu paaudžu interesentos izpratni par Eduarda Veidenbauma dzīves filozofiju, uzskatiem, visaptveroši izvērtēt un aptvert dzejnieka atstātā radošā mantojuma vēstījumu laikabiedriem. Mūsdienīgu kultūrprocesu iedzīvināšana ir aktuāla galvenokārt jauniešiem, jo Eduarda Veidenbauma sociāli asā un dumpinieciskā dzeja visbiežāk piesaista šīs vecuma grupas pārstāvjus, taču paredzams, ka pasākums uzrunās arī citu paaudžu apmeklētājus, jo dzejnieka devums ir tik plašs, ka katrs varēs atrast sev ko tuvu.

Koncertuzveduma režija balstīta uz Eduarda Veidenbauma atstāto radošo mantojumu, veidojot interpretāciju par dzejnieka dzīvi un laužot stereotipus, kas par dzejnieku laika gaitā uzslāņojušies cilvēku prātos. Pasākumā ieeja bez maksas. Pasākuma projekta īstenotāji ir nodibinājums „Pievienotā Vērtība”. Pasākums tapis pateicoties Valsts Kultūrkapitāla fonda un Vidzemes plānošanas reģiona finansiālam atbalstam.

Informāciju sagatavoja:

projekta vadītāja Ilma Strazdiņa

ilma_strazdina PIE yahoo PUNKTS com

29816832