Arhīva kalendārs
Ar Vidzemes plānošanas reģiona un Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstu īstenots Vidzemes kultūras programmas projekts “Krāmi skan vērtīgi!” Projekta galvenās norises notika Skujenē, starptautiskās Muzeju nakts ietvaros. Tam par iemeslu bija Lailas un Guntara Zeiļu veidotais “Krāmu un senlietu muzejs”, kas šajā naktī vēra durvis apmeklētājiem. Sadarbībā ar Amatas novada pašvaldību un Vidzemes kultūras programmas atbalstu pirmo reizi šai vietā notika arī eksperimentālās mūzikas un mākslas festivāls “Krāmi skan vērtīgi”, ko nākotnē plānots ieviest kā ikgadēju pasākumu. Pasākuma organizēšanā piedalījās arī Vidzemes augstskolas studenti. Kā viens no galvenajiem festivāla māksliniekiem bija perkusionistu Nils Īle. Mākslinieks jau pirms festivāla viesojās arī Amatas novada Skujenes pamatskolā, kur Amatas novada skolēnus iepazīstināja ar dažādu tautu mūzikas instrumentiem, gan mācīja izpratni par ritma veidošanu, gan iesaistīja kopīgu instrumentu pagatavošanā. Pirms festivāla arī Drabešu “Amatu mājas” meistars Andris Roze veidoja instrumentus no muzeja priekšmetiem, piemēram, “bļodilīnu” un “slēpīnu”. Festivāla naktī Nils Īle kopā ar ieinteresētajiem Skujenes bērniem instrumentus arī iemēģināja uz skatuves kopīgā skaņdarbā. Festivāla laikā muzeja ekspozīcija izgaismojās dažādas gaismās radot maģisku noskaņu un tika papildināta ar interesantiem studentu-gidu stāstījumiem. Savukārt ēkas otrā pusē uz profesionālās skatuves visa vakara garumā līdz pat pusdiviem naktī mainījās fantastiski mūziķi – koklētāji Peteris Stephen un Andris Džiguns, dvēseles dziesminieki Reinis Jaunais, Mikus Straume, Anita Zambare, maģiskā stabulniece, dzejniece Elīna Līce. Aleksandrs Meijers ar pašgatavotiem tautas instrumentiem, varenās balss īpašnieks Uldis Kākulis, blūza leģenda Jānis Vanadziņš ar Silvestru Sīli un Nils Īle ar grupu “Kanisaifa”. Vidzemes augskolas studenti bija sarūpējuši aizraujošas radošās darbnīcas bērniem, skanošo-grabošo trasīti kā arī atsevišķus festivāla priekšnesumus. Festivāla viesus sagaidīja dizainera Egila Medņa no muzeja sadzīves priekšmetiem veidotais vides objekts “Svešais”. Festivāls pulcēja ap 300 cilvēku, no kuriem liela daļa bija Skujenes viesi.
Informāciju sagatavoja: Eva Staltmane “Latvijas valsts mežu atbalstītās Vidzemes kultūras programmas 2017” projektu konkursā atbalstu guvis Gulbenes novada domes iesniegtais projekts “Klau! Sa-Skan!”, kura ietvaros 2017. gada 28. jūlijā plkst. 22:00 Gulbenē, Vecgulbenes muižās parkā notiks novadnieku brīvdabas akadēmiskās un džeza mūzikas koncerts “Vakara mūzika pils parkā”. Kultūras programmas ir izstrādātājs un īstenotājs ir Vidzemes plānošanas reģions, to finansē Valsts Kultūrkapitāla fonds. Projekta realizācijai piešķirti 2 000 EUR.
Koncerts “Vakara mūzika pils parkā”, kas iekļauts Novadnieku dienu 2017 programmā, paredzēts kā radoša platforma, kur muzikāli tikties novadniekiem – profesionāliem mūziķiem un komponistiem, Gulbenes novada koriem un orķestriem, speciālistiem un ikkatram tuvākam vai tālākam klausītājam, kura piederība sakņojas Gulbenes novadā, uzrunājot arī klausītājus no Vidzemes un citām vietām. “Klau!”- tā būs iespēja apzināties, kā “savējie skan”, un pārliecināties, ka “savējiem vienmēr saskan”. Koncerts paredzēts ar mērķi paplašināt akadēmiskās mūzikas pieejamību reģionā, akcentēt novadnieku darbību un sasniegumus, kā arī caur mūzikas prizmu veicināt Gulbenes novada iedzīvotāju patriotisma un vienotības apziņu. Koncertē: Nauris Indzeris, Sabīne Krilova, Rihards Plešanovs, Aiva Elsiņa, Valdis Zilveris, Ainārs Paukšēns, džeza kvartets (Vilnis Kundrāts, Oskars Račevskis, Zigis Žukovskis, Artis Orubs), pūtēju orķestris Jolanda Andževa vadībā, jauktie kori - “Harmonija” (Gulbene), “Kaprīze’ (Lejasciems), Lizuma jauktais koris - Ulda Kokara vadībā. Koncertu vada aktieri Aija Dzērve un Uldis Anže. Projekcijas nodrošina VJ Kosmoss. Koncerta repertuārs būs dažādots, lai klausītājiem sniegtu ieskatu gan ārzemju klasiķu skaņdarbos, gan komponistu-novadnieku daiļradē.
Projekta “Klau! Sa-Skan!” finansēšanas līguma Nr. 2.1-19/112, 02.05.2017.
Dārta Dīvāne Gulbenes novada domes konsultante kultūras jomā, projeta “Klau! Sa-Skan!” vadītāja Cēsu kaujām šogad apritējuši 98 gadi. Pieminot šo spilgto varonības un uzdrīkstēšanās posmu mūsu tautas vēsturē, 22. jūnijā Cēsīs notika Cēsu kauju - Varoņu piemiņas dienai veltīts sarīkojums. Cēsu Vēstures un mākslas muzejs bija sagatavojis aizraujošu orientēšanās spēli Cēsu vecpilsētā “Sajūti Cēsu kaujas!”, kurā īpaši tika aicinātas piedalīties ģimenes un jaunsargu komandas. Spēles dalībniekiem bija jāveic gan praktiski uzdevumi – jāsaliek ieroči, jāizlasa senie avīžraksti u.c., gan jāatbild uz jautājumiem, iepazīstoties ar Cēsu kauju laika liecībām atmiņu stāstos. Veiksmīgākās komandas ieguva aizraujošu balvu – iespēju doties izbraukumā ar Latvijas jūras spēku patruļkuģi “Cēsis”. Muzeja veidotajās vēstures izziņas teltīs bija iespējams iepazīties ar izstādi par Cēsu kaujām un noskatīties dokumentālo filmu par Latvijas skolēnu dalību Brīvības cīņās. Muzeja darbinieki atbildēja uz apmeklētāju jautājumiem par Cēsu skolnieku rotu un Cēsu kauju norisi. Sadarbībā ar Cēsu jauniešu domi dalībnieki varēja mācīties pirmās palīdzības sniegšanas prasmes. Ar Cēsu kauju dalībnieku atmiņu stāstiem iepazīstināja stāstnieks – Latvijas pirmās armijas karavīrs. Latviešu strēlnieku dziesmu programmu aizgājušā laika gaisotnē palīdzēja iejusties vīru kopa “Vilki”. Pasākuma dalībnieki bez maksas varēja saņemt muzeja sagatavotās izglītojošās brošūras “Kauja pie Cēsīm – kas notika?” Pirtsupītes gravā pretī Cēsu Pils parkam Cēsu kauju izspēli veidoja kauju klubs “Latviešu karavīrs”. Tajā piedalījās 50 dalībnieki, kas attēloja pretējo pušu – vācu landesvēra armijas un latviešu un igauņu spēku sadursmi. Kaujas izspēles radītais troksnis atgādināja par kara postošo dabu, kā arī radīja skatītājos patriotisku uzvaras prieku, paceļot Latvijas karogu. Skatītāju vidū bija daudz jauniešu, kas bija pasākuma galvenā mērķauditorija un kas atzinīgi novērtēja iespēju iepazīt Latvijas vēsturi interaktīvā formātā. Cēsu kauju diena tika organizēta sadarbībā ar Cēsu kauju rekonstrukcijas idejas autoru Renāru Sproģi Vidzemes kultūras programmas īstenota projekta ietvaros . Projekts notika ar Cēsu novada pašvaldības, Kultūrkapitāla fonda un Vidzemes plānošanas reģiona atbalstu.
Informāciju sagatavoja Ilona Asare Vidzemes kultūras programmas atbalstīta projekta „Amats zelta pamats 2017” ietvaros šonedēļ, no 21. jūlija – 23. jūlijam, notiks dzijas krāsošana ar dabas krāsvielām. Vēsturnieces Anetes Karlsones vadībā trīs dienas būs praktiska darbošanās, konsultācijās gūstot jaunas zināšanas gan par dzijas krāsošanu, gan aušanu. Vēstures doktore Anete Karlsone (Dr. hist.), Latvijas Universitātes Vēstures institūta vadošā pētniece, dalīsies ar prasmēm krāsaugu jomā, kas tikušas izmantotas un pielietotas Latvijas teritorijā jau gadu simtiem ilgi. Piektdienas vakarā sāksim ar augu iemērkšanu un dziju sagatavošanu, sestdien strādāsim no brokastīm līdz vakaram un svētdien nobeigsim darbu. Nodarbību ilgums atkarīgs no krāsu un toņu daudzuma. Krāsosim gan ar vietējām, gan ievestajām augu un dzīvnieku valsts dabas krāsvielām. Vilnas dzija tiks mazgāta, skalota, mērcēta lietus ūdenī, kodināta sārmā, sagatavoti krāsvielu šķīdumi, dzija izturēta šķīdumā, krāsota karsējot, atkal izturēta krāsvielas šķīdumā, vairākkārtīgi skalota, žāvēta. Dalības maksa: 10.00 eiro, dzērbeniešiem un Amatu mājas Tekstilrokdarbu grupai ieeja brīva. Nodarbību sākums piektdien, 21. 07., plkst. 16.00, Dzērbenē, mājas „Biedri” galā (pretim Dzērbenes baznīcai). Lūgums savu dalību pieteikt savlaikus pa tālruņa numuru – 29424560. Katrs dalībnieks saņems līdzi bezmaksas paraudziņu no katra iegūtā krāsu toņa; būs iespēja atpirkt nokrāsoto dziju šķeteres, līdzi cienasts pie tējas.
Informāciju sagatavoja Ērika Māldere projekta vadītāja Zeltiņos, Alūksnes novadā, 12. augustā notiks Trešais Jokdaru festivāls „Vajag tik rakt”. Festivāls ir cieņas un mīlestības apliecinājums novadniekam - aktierim, dziesminiekam un jokdarim Edgaram Liepiņam, kurš 1928. gada 17. decembra rītā pasaulē nāca Alūksnes novada Zeltiņu pagasta „Pāvulos”. 2014. gada augustā veiksmīgi izdevās realizēt sen lolotu ieceri - radīt īpašu notikumu, kas saistītos ar Edgaru Liepiņu. Tika radīts Jokdaru festivāls Zeltiņos „Vajag tik rakt”, kas pulcēja Jokdarus no dažādiem Latvijas novadiem. Tas bija jauns, Latvijā nebijis pasākums, pēc kura uzklausījām ļoti labas atsauksmes no skatītājiem un dalībniekiem ar ieteikumu, lai šāds festivāls kā tradicionāls notikums ilgtermiņā rastu mājvietu Zeltiņu pagastā. 2015. gada augustā ar vēl lielāku skatītāju un dalībnieku interesi un iesaistīšanos tika realizēts Otrais Jokdaru festivāls Zeltiņos „Vajag tik rakt”. Tajā piedalījās Latvijā populārais komiķis Jānis Skutelis un Karaliskais Improvizācijas teātris, kā arī Jokdari - amatieri no Kurzemes, Zemgales un Latgales novadiem. 2017. gada 12. augustā norisināsies Trešais Jokdaru festivāls Zeltiņos „Vajag tik rakt”.
Ar vēlmi sagādāt visiem daudz prieka, smieklu un gaišu emociju, gaidīsim jūs 12. augustā Zeltiņos! Pasākumam finansējums iegūts, veiksmīgi startējot divos projektu konkursos - Latvijas valsts mežu atbalstītajā Vidzemes kultūras programmā un Alūksnes novada pašvaldības kultūras projektu konkursā. Paldies atbalstītājiem – Alūksnes novada pašvaldībai, Vidzemes plānošanas reģionam un Valsts Kultūrkapitāla fondam!
Informāciju sagatavoja Gunita Paleja No 2017. gada maija līdz decembrim jau desmito gadu ar „Latvijas valsts mežu atbalstītās Vidzemes kultūras programmas 2017” projektiem tiks īstenotas dažādas kultūras iniciatīvas un idejas. Šogad projektu konkursā tika iesniegti pavisam 145 projektu pieteikumi, no kuriem tika atbalstīti 44 projekti. Viens no tiem tiks realizēts Strenču novadā. Projekts “Gadsimtu satikšanās. Dāvim Spundem – 140” veltīts mūsu novadnieka jubilejai un vēsturiskās melnbaltās fotogrāfijas godā celšanai. Projekta mērķis:
Projekta uzdevums
Projekta darba grupā vēstures skolotājas Sarmītes Krūzes vadībā iesaistīti Strenču novada vidusskolas skolēni. Pirmā projekta aktivitāte jau ir notikusi – iepazīšanās ar Latvijas Fotogrāfijas muzeja krājumā esošo Strenču fotodarbnīcas kolekciju. Tika atlasītas fotogrāfijas pastāvīgās ekspozīcijas izveidei. Projekta rezultātā paredzēts izgatavot 15 planšetes ar vēsturiskajām fotogrāfijām un to aprakstiem, 8 no tām jau tika atlasītas Fotogrāfijas muzejā, pārējās ir piemeklētas no foto arhīva. Turpmākās aktivitātes tiks veiktas rudenī, kad skolēni atgriezīsies skolā pēc vasaras brīvlaika. Sekojiet turpmākai informācijai!
Informāciju sagatavoja: Iveta Ence Plānošanas un attīstības nodaļas vadītāja T. 64715624 e-pasts: iveta.ence PIE strencunovads PUNKTS lv Sestdien 29. jūlijā Ērmaņu muiža aicina uz Danču Etnonakti 2017. 17.00 sāk darboties Brīvā Skatuve. Ikviens ir aicināts nospēlēt vienu, divas dziesmas vai dejas no savas ģimenes etniskā mantojuma. Dziesmas var būt jebkurā valodā, bez prasmju un spēju ierobežojuma. Aicinām uzvilkt tautastērpu un izbaudīt Etnonakti! 19.00 Sākas tradicionālie danči, spēlē Ilga Reizniece. Tiem, kas brauc pirmo reizi: Mēs atrodamies Ērmaņu muižā, Malienas pagastā, Alūksnes novadā. Norāde šoferīšiem: GPS sistēmā jāievada vārds – Ērmaņi.
Danču Etnonakti 2017 atbalsta VKKF un Vidzemes plānošanas reģions "Latvijas valsts atbalstītās Vidzemes kultūras programmas 2017" ietvaros.
Informāciju sagatavoja: Inga Prauliņa tel. 26495024 4. - 6. augustam – trīs dienas gūsim praktiskas iemaņas dzijas krāsošanā ar augu krāsvielām un veidosim raksta kompozīciju tautisko brunču paraugam. Meistardarbnīcu vadīs Latvijas Universitātes Latvijas vēstures institūta vadošā pētniece Dr. hist. Anete Karlsone projekta „Augu krāsas Vidzemes brunčos” ietvaros. Nodarbības sāksies piektdienas pēcpusdienā ar augu iemērkšanu un dzijas sagatavošanu, sestdien strādāsim visu dienu līdz vēlam vakaram. Svētdien darbu beigsim pēcpusdienā savlaicīgi. Praktiskās nodarbības mīsies ar lekcijām. 4.augustā plkst.1600 dalībnieki pulcēsies Sarkaņos pie biedrības “Sarkaņu pagasta kultūrmantojums” un brauks uz lauku sētu “Vidus Ruņģi” Dalībnieki saņems bezmaksas paraudziņu no katra krāsu toņa. Nokrāsoto dziju šķeteres būs iespēja iegādāties. Projekts tiks īstenots ar Vidzemes plānošanas reģiona un Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstu. Laipni aicināts ik viens interesents. Dalības maksa: 10 eiro (meistarklases), biedrības “Sarkaņu pagasta kultūrmantojums” biedriem bez maksas. Interesentiem pieteikties līdz 2.augustam pa tālruni 26210523 vai Sarkaņu bibliotēkā. Biedrības “Sarkaņu pagasta kultūrmantojums” projekta „Augu krāsas Vidzemes brunčos” vadītāja I. Bačuka |
|