Arhīva kalendārs

« October 2017 »
MonTueWedThuFriSatSun
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031 

Septembra sākumā, 7. septembrī plkst. 16:00 Mālpils kultūras centra hallē tiks atklāta simpozija ,,Koka dimensijas,, izstāde. Ekspozīciju veido 22 autoru vairāk kā 60 darbi.

 

Simpozijs ,,Koka dimensijas,, Mālpilī norisinājās no 1 līdz 7 augustam. Simpozija idejiskā autore un kuratore ir mākslinieku biedrības Sidegunde vadītāja Helēna Medne. Viņas vadībā šī ikvasaras tradīcija turpinās jau četrpadsmito gadu. Ceturto gadu kā viens no pamatmateriāliem tiek izmantots koks, transformējot plenēru par simpoziju. Koks ir ne tikai kā izejmateriās, bet kā radošo ideju iedvesmas avots, kuras realizējās plašā autortehniku un mākslas jomu daudzveidībā - glezniecībā, grafikā, tekstilā, metālā, kokā, keramikā. 

Šī simpozija unikalitāte ir aspekts, ka pulcējot dažādu nozaru un vecumu māksliniekus, tie vienojas laikā un telpā strādājot ar dažādiem materiāliem. Parādot, ka nevis materiāls rada mākslas darbu, bet mākslinieks, neatkarīgi no tā kurā materiālā tas izpaužas. Dažādo radošo darbnīcu pieejamība simpozija laikā ļauj apgūt ko jaunu un veidot izpratni par kolēģu darbu. 

Šāda mēroga pasākumiem ir nozīme ne tikai reģiona kultūras attīstības kontekstā - tie veido un strukturē Latvijas mākslas vidi - atbalstot jaunos māksliniekus, iesaistot seniorus, veicinot dažādu mākslas nozaru mākslinieku savstarpējo sadarbību, kā arī attīstot simpoziju un plenēra tradīcijas valstī. 

Izstāde piedalās 22 autori - Anna Pommere, Kristīne Nuķe – Panteļejeva, Ērika Zutere, Ilmārs Reinholds, Ruta Bogustova, Daina Galakrodzeniece, Armands Jaspers, Georgs Alksnis, Gints Rudzītis, Dārta Hapanioneka, Elīna Titāne, Aldis Aleks, Modris Hapanioneks, Ieva Baumgarte, Laura Veļa, Līva Blumfelde, Agnese Blumfelde, Māra Ārente, Darja Fjodorova, Lauma Krastiņa, Inguna Sīmansone, Betija Strautniece, Neonilla Medvedeva. 

Izstāde apskatāma darbadienās no 9 00- 20 00, sestdienās no 9 00-15 00.

14. oktobrī Cēsīs, Mākslas telpā MALA (Lielā Skolas iela 4), notiks koklētājas, etnomūziķes un dziedātājas Birutas Ozoliņas solo koncerts un saruna ar mākslinieci. Meklējot novatorisko tautas folklorā, Birutas dziedātajām tautasdziesmām krustojoties ar elektronisko mūziku, kopā ar DJ Monsta izdots mūzikas albums „Sauli sēju”.

Šīs ir noslēdzošais, ceturtais koncerts, Vidzemes kultūras programmas finansētā projekta „IEELPO/IZELPO” pasākumu cikla ietvaros, kas papildināja Cēsu kultūras dzīvi ar tādām Latvijas un ārvalstu mūzikas pērlēm kā „Artis Orubs&SIG” „Zāle”, „Bezgalībieši”, dodot iespēju mākslas telpai MALA un arī Cēsu pilsētai izcelt sevi kā aktīvu un mūsdienīgu pilsētvidi, atklājot arī pilsētas viesiem un tūristiem unikālas Latvijas mūzikas un mākslas vērtības.

Mākslas telpa MALA darbojas jau ceturto gadu. Tā ir atradusi sev mājas simtgadīgā koka ēkā pašā Cēsu centrā, radot neparastu, brīvu, radošu  un mājīgu gaisotni. Mājā ir gan Latvijas dizaina preču, gan lietotu un jaunu grāmtu un mūzikas ierakstu veikals; pagalms ar skatuvi un ugunsskura vietu, kā arī kafejnīca. Gandrīz katru nedēļas nogali tiek rīkoti dažādi koncerti, izrādes, izstādes, diskusiju vakari, darbnīcas, pasākumi bērniem (disko un animācijas filmu vakari, pasaku diena), zīmēšanas plenēri.

 

 Informāciju sagatavoja Kristīne Auniņa, rozapujene PIE gmail PUNKTS com

Latvijas Orķestru asociācija (LOA) sadarbībā ar Latvijas Nacionālo kultūras centru,
p/a Cēsu Kultūras un Tūrisma centrs, Alfrēda Kalniņa Cēsu Mūzikas vidusskolu un Jāņa Norviļa Madonas Mūzikas skolu organizē III LOA festivālu, kurā piedalīsies 700 dalībnieku no 22 Latvijas jauniešu un amatieru simfoniskajiem un kamerorķestriem. Festivāla koncertos skanēs latviešu klasiķu un mūsdienu komponistu oriģinālmūzika, latviešu tautas dziesmu apdares, kā arī pasaules mūzikas akadēmisko žanru pērles un populāru melodiju instrumentācijas jauniešu orķestriem.

 

III LOA festivāls būs muzikāli daudzveidīgs un vērienīgs kultūras dzīves notikums Vidzemes reģionā (Cēsīs, Madonā, Cesvainē, Ērgļos, Vecpiebalgā, Limbažos un Rūjienā). Tā galvenais mērķis ir valstiskā līmenī popularizēt Latvijas jauniešu un amatieru orķestru kustību, veicināt orķestru radošā potenciāla attīstību un savstarpējo sadarbību, kā arī aktualizēt kolektīvās muzicēšanas nozīmību kultūrizglītības nozarē.

Festivāla dalībnieki ir mūzikas un mākslas skolu, vidusskolu, augstskolu, kā arī dažādu kultūras iestāžu kolektīvi no visiem Latvijas reģioniem. Šie orķestri jau vairākus gadus ir apvienojušies LOA un mērķtiecīgi pilnveido savu māksliniecisko varēšanu, popularizē muzicēšanu dažādos orķestru sastāvos, kā arī veiksmīgi piedalās gan lokāla un starptautiska mēroga festivālos, gan iekļaujas Latvijas skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku kustībā. Spilgts apliecinājums tam bija I Baltijas valstu jauniešu un amatieru simfonisko orķestru festivāls Nuova Sinfonia Baltica Vienības nama koncertzālē Daugavpilī (2016), kā arī Jauniešu simfonisko orķestru koncerts Tūkstošbalsu simfonija Lielajā ģildē, kas notika XI Latvijas skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku ietvaros (2015).

Ikviens interesents laipni aicināts uz III LOA festivāla koncertiem 10. novembrī Madonā, Cesvainē, Ērgļos, Vecpiebalgā, Limbažos un Rūjienā, 11. novembrī plkst. 14.00 uz festivāla noslēguma koncertu Svētki ar orķestri Vidzemes koncertzālē Cēsis, kas būs kā ieskaņa gaidāmajam Latvijas simtgades koncertam 2018. gada 4. maijā Rīgā.

Festivāla afiša

III LOA festivālu atbalsta: Valsts Kultūrkapitāla fonds, Vidzemes plānošanas reģions, Cēsu novada pašvaldība un Jaunrades fonds.

Latvijas valsts mežu atbalstītās Vidzemes kultūras programmas 2017 finansētā Projekta AMATS ZELTA PAMATS 2017 ietvaros, Dzērbenes pilī un AMATU MĀJĀ no 10. – 12. novembrim jau 2. reizi notiks pasākums RADOŠĀS BRĪVDIENAS- RADI TE! Pasākuma organizatori: dizainers Aigars Lenkevičs un māksliniece Ērika Māldere.  

Novembra RADOŠAJĀS BRĪVDIENĀS satiksies pieredzējuši amata pratēji, dizaineri, mākslinieki ar vietējiem amatniekiem, hobijamatniekiem u.c.interesentiem. Tikšanās laikā tiks demonstrētas amatu prasmes, jo labāk vienreiz redzēt, nekā simtreiz dzirdēt!

 

Ilggadējā darba pieredzē un atmiņās par tēvu augļkopi dalīsies dizainers Jānis Kārkliņš. Kārkliņu dzimta nāk no Taurenes puses, tēvs aktīvi darbojies Dzērbenes bijušajā Lauksaimniecības skolā, kurai šogad 18.novembrī aprit 90.gadi.

Būs iespējams dzirdēt diskusijas par tēmu „Dizains + amatniecība”, apgūt dizaina domāšanas/radīšanas metodes, uzklausīt Mākslas akadēmijas Dizaina nodaļas pasniedzēju, dizaina teorētiķi Aiju Freimani no Beverīnas nov., Kauguru pagasta un iepazīties ar klātesošo meistaru darba pieredzi.

Īpaša būs aktivitāte RADI TE!  Tiks organizēts darbs grupās,  sadalot klātesošos puduros pa 4-5, kam  1 dienas laikā pēc prāta vētras, būs jārada 1 vai vairākas idejas jauniem iespējamiem darbiem-dizainparaugiem.

Paredzēta arī aktivitāte JAUNAIS DIZAINERS – darbnīcas bērniem, ļaujot iejusties dizainera izgudrotāja lomā un atrisinot  īpašus uzdotos uzdevumus, piem., kā labāk iepakot olu. Paredzēta  puduru radīto darbu PARĀDE ar savas domas aizstāvēšanu un nepieciešamības pierādījumu, kā arī visa kopprojekta rezultātu rezumējošs noslēguma pasākums Dzērbenes pilī.

Projekta laikā Dzērbenes pilī varēs apskatīt seno, skapjos saglabāto balto rokdarbu izstādi no privātiem īpašumiem, MANTOJUMS. Bet Amatu mājā norisināsies gleznotāju plenērs LOGS. Te gleznotāji gleznos brīnišķīgos Dzērbenes dabas skatus pa logu un rādīs kā to darīt citiem.

IEEJA BRĪVA. Kontaktpersona Ērika Māldere:  29424560

 Pasākuma programma

Ielūgums uz pasākumu

*Pasākuma mērķis: Pasākuma ietvaros izaicināt ikvienu esošu, topošu vai savā radošajā pārliecībā esošu dizaineri un amatnieku radīt spilgtas idejas jauniem neparastiem dizaina izstrādājumiem, pielietojamiem  gan ikdienā, gan svētkos, apliecinot un uzsverot savu skatījumu un jaunradīto darbu citādību, neparastumu.   

 

Cēsu Kultūras un tūrisma centrs laidis klajā populārzinātnisku grāmatu par 800 gadus seno Cēsu pili. Bagātīgi ilustrētais izdevums sniedz vispusīgu ieskatu Cēsu pils vēstures gājumā, vienlaikus atklājot pārsteidzošas pils unikālā likteņstāsta nianses.

Cēsu pils ilustrētā vēsture” ir plašam lasītāju lokam domāts izdevums, kurā vispusīgi aplūkota Cēsu pils vēsture un jaunāko pētījumu gaismā skaidrotas dažādu pils daļu kādreizējās funkcijas. Ar vairāk nekā 150 attēliem skaisti ilustrētajā grāmatā iekļautas vēsturiskas un mūsdienu fotogrāfijas, seni plāni un gleznas, kā arī īpaši šim izdevumam radīti rekonstrukcijas zīmējumi. Grāmatas autors dzīvi apraksta ne vien dramatiskākos notikumus pils vēsturē, bet arī sniedz ieskatu pils ikdienas norisēs un tās agrāko iemītnieku sadzīvē. Grāmata lieliski kalpos kā praktisks ceļvedis, dodoties izzinošā pastaigā pa vienu no mūsu skaistākajiem un iespaidīgākajiem arhitektūras pieminekļiem – Cēsu pili.

Grāmatas autors Gundars Kalniņš stāsta: “Astoņu gadsimtu gaitā Cēsu pils ir piedzīvojusi gan slavas mirdzumu, gan postu un aizmirstību. Un tieši pils mainīgā un notikumiem bagātā vēsture to padara par vienu no izcilākajiem kultūras pieminekļiem Latvijā un Eiropā. Nešaubos, ka grāmatā aplūkotie pils vēstures stāsti būs saistoši ne vien tiem, kas Cēsīm jūtas cieši piederīgi, bet ikvienam, kas kaut reizi paviesojies Cēsu pilī un sajutis tās neatkārtojamo burvību”. 

Vēsturnieks Gundars Kalniņš ar Cēsu pili bijis cieši saistīts kopš agras bērnības, kad vasaras pavadījis sava tēva, rotkaļa Daumanta Kalniņa izveidotajā eksperimentālās arheoloģijas darbnīcā pils dienvidu torņa pakājē. Pēc vēstures studiju pabeigšanas Latvijas Universitātē ar izcilību absolvējis Lesteras Universitāti Lielbritānijā, kur ieguvis arheoloģijas un kultūras mantojuma maģistra grādu. Kopš 2006. gada, būdams Cēsu muzeja Viduslaiku pils nodaļas vadītājs, Gundars Kalniņš ir atbildīgs par Cēsu pils konservāciju, izpēti un popularizēšanu.

“Cēsu pils ilustrētā vēsture” izdota ar Vidzemes kultūras programmas finansiālu atbalstu. Grāmatas atklāšanas pasākums norisināsies 28. oktobrī plkst. 15:00 Cēsu pils Mestra zālē. No 29. oktobra to varēs iegādāties Cēsu pils apmeklētāju centrā (Pils laukumā 9) un labākajās Latvijas grāmatnīcās. 

 

Informāciju sagatavoja

Alens Opoļskis

Projekta "Grāmatas "Cēsu pils ilustrētā vēsture" izdošana" vadītājs

 

Papildu informācija:

Ieva Vītola

Vidzemes kultūras programmas koordinatore, e-pasts: ieva.vitola PIE vidzeme PUNKTS lv

ieva.vitola PIE vidzeme PUNKTS lvTel.nr. 25670756