Arhīva kalendārs

« September 2017 »
MonTueWedThuFriSatSun
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

Kā viens no pirmajiem Vidzemes kultūras programmas atbalstītiem projektiem tika īstenots 2017. gada maijā, kad  Cēsīs notika "Koka arhitektūras, amatu, rūpniecības un dizaina dienas" ar plašu notikumu programmu. Tas bija pirmais šāda veida pasākums Cēsu pilsētā. Tā ietvaros notika koka ēku restaurācijas darbnīca, lai demonstrētu pareizus vēsturisko ēku atjaunošanas paņēmienus, apmācītu vietējos amatniekus un koka ēku īpašniekus to pielietošanā, veicinot Cēsu vecpilsētas būvmākslas mantojuma saglabāšanu un ēku atjaunošanas kustības attīstību novadā un reģionā.

 

Par Restaurācijas darbnīcas ievadu kalpoja Kuldīgas novada pašvaldības Restaurācijas nodaļas vadītājas Ilzes Zariņas lekcija “Instrumenti vecpilsētas ēku saglabāšanai. Kuldīgas piemērs” Vidzemes koncertzālē, Koka dienu Starptautiskās konferences ietvaros. To noklausījās 280 cilvēku auditorija. Nākošā dienā norisinājās teorētisks seminārs restaurācijas darbnīcas dalībniekiem un citiem interesentiem radošo industriju centrā Skola6 Cēsīs, Lielā Skolas ielā 6, to vadīja Jānis Tolpežņikovs, piedaloties 40 klausītājiem. Pēc semināra tika uzsākta praktiska restaurācijas meistardarbnīca Cēsīs, Lielā Līvu ielā 4, to vadīja Jānis Tolpežņikovs, Ieva Zilberte, Edgars Raitums. Darbnīcas gaitā veikta vēsturiska loga un ārdurvju tīrīšana, ārdurvju eļļošana, iekšdurvju stiklošana, koka ēkas fasādes mazgāšana un tīrīšana ar fēnu, eļļošana, mēbeļu krāsošana ar eļļas krāsām, krāsas noņemšana koka būvelementiem, metāla detaļu rūsas un krāsas noņemšana ar karsēšanu, metāla detaļu atjaunošana un konservācija ar lineļļu. Darbnīcas norises dienās piedalījās ap 20 dalībnieku un ap 30 apmeklētāju.

Sagatavoja Ervīns Krauklis, projekta vadītājs

Līdz ar jaunā mācību gada sākumu 3.septembrī norisinājās krāšņs un emocijām bagāts koncerts “Vidzemes Talanti 2017”. Šogad uz Vidzemes koncertzāles “Cēsis” Lielās zāles skatuves uzstājās 24 jaunie talanti no Alūksnes, Cēsīm,  Dzērbenes, Jaunpiebalgas, Madonas,  Rūjienas, Salacgrīvas un Valmieras. Tradicionāli Vidzemes reģiona mūzikas skolu audzēkņi koncertā muzicēja kopā ar Vidzemes kamerorķestri diriģenta Kaspara Ādamsona vadībā.

 

Koncerta izskaņā Latvijas Nacionālā kultūras centra direktore Signe Pujāte audzēkņiem vēlēja ceļa vārdus jaunu sasniegumu īstenošanā: “Jaunajiem topošajiem māksliniekiem šī ir brīnišķīga iespēja rādīt savu talantu uz Lielās skatuves sadarbībā ar profesionāliem mūziķiem. Lai arī turpmāk šī brīnišķīgā dzirksts, spēlējot mūzikas instrumentu, jūsu acīs saglabājas!”

Liels paldies koncerta atbalstītājiem: Vidzemes plānošanas reģionam, Valsts kultūrkapitāla fondam, Cēsu novada pašvaldībai, Cēsu Kultūras un Tūrisma centram, Alfrēda Kalniņa Cēsu Mūzikas vidusskolas atbalsta biedrībai,  akciju sabiedrībai “Cēsu alus”, ZS “Kliģeni”, SIA “Beatus” - veikalam Solo, pasākuma vadītājai  – Evijai Streičai.

Paldies koncerta dalībniekiem un viņu pedagogiem par ieguldīto darbu!

 

Elīna Eglīte

Alfrēda Kalniņa Cēsu Mūzikas vidusskolas

Projektu vadītāja

Biedrība “Kultūra aTver” sadarbībā ar Vaives, Līgatnes un Drabešu amatu mājām aicina izzināt maizes cepšanas tradīcijas Cēsu apriņķī, pētot un apkopojot rudzu maizes cepšanas tehnoloģijas un receptes, uzklausot pieredzes stāstus un iepazīstot maizes tapšanas procesu pie meistariem Cēsu apriņķī. Projekta noslēgumā maizes cepšanas meistari viesosies Vaives amatu mājā, lai kopīgi meklētu veidu, kā senās receptes un tehnoloģijas pielāgot maizes cepšanai elektriskajās un gāzes plītīs, tādējādi nodrošinot maizes cepšanas tradīciju pārmantošanu. Visas projekta realizācijas laikā uzkrātās maizes cepšanas tehnoloģijas un receptes tiks apkopotas un izdotas elektroniskā brošūrā.

 

Šobrīd aktīvi apzinām tos maizes cepējus Cēsu apriņķī, kuri maizīti cep pēc paaudzēs pārmantotām receptēm. Aicinām atsaukties un pieredzē dalīties ikvienu rudzu maizes cepēju neatkarīgi no tā vai maizīte tiek cepta pašu patēriņam vai tirdzniecībai, kā arī sniegt informāciju un palīdzēt atrast mums šos maizes cepējus.

 Septembra un oktobra mēnesī norisināsies braucieni pie maizes cepšanas meistariem un tradīciju glabātājiem Liepā, Pārgaujā, Vecpiebalgā, Jaunpiebalgā un Drabešos. 27. septembrī viesosimies Drabešu amatu mājā un uzklausīsim Ineses Rozes maizes stāstu, savukārt 7. oktobrī dosimies uz Maizes māju Liepā. Braucieniem pieteikties var ikviens interesents.

Aicinām projektā iesaistīties maizes cepšanas interesentus, meistarus un tradīciju glabātājus, lai kopīgi pētītu un apzinātu Cēsu apriņķa maizes stāstus.

Projektu “Maizes cepšanas tradīciju pārmantošana Cēsu apriņķī” finansiāli atbalsta Vidzemes plānošanas reģions un Valsts Kultūrkapitāla fonds.

 

Plašāka informācija:

Laimdota Eliase

Biedrība “Kultūra aTver”

e-pasts: laimdota.lapina PIE gmail PUNKTS com

tālr.: + 371 29352201