Arhīva kalendārs

« November 2024 »
MonTueWedThuFriSatSun
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

Vidzemes plānošanas reģions sadarbībā ar Eiropas Digitālās inovācijas centru un Cēsu Digitālo centru aicina mikro un mazos uzņēmumus piedalīties Kickstart digitalizācijas treniņā Valmierā, kas ir praktiskas apmācības ar mērķi veicināt uzņēmumu izpratni par digitalizāciju un tās iespējām biznesa attīstībā. Treniņi norisināsies Valmieras bibliotēkā, Cēsu ielā 4, sākot ar 2024. gada 20. novembri, katru otrdienu līdz 11. decembrim. Nodarbības notiks no plkst. 10.00 līdz 15.00, un dalība ir bez maksas, pateicoties de minimis atbalstam.

Kickstart digitalizācijas treniņš sniedz uzņēmējiem iespēju praktiski apgūt digitālos rīkus, analizēt savus biznesa procesus un identificēt virzienus, kuros uzsākt vai turpināt digitalizāciju. Šis treniņš piedāvā ne tikai teorētiskas zināšanas, bet arī praktiskus uzdevumus un risinājumus, kas palīdzēs dalībniekiem risināt savus ikdienas izaicinājumus un veicināt biznesa efektivitāti.

Treniņu norises datumi:

  1. tikšanās: 2024. gada 20. novembris
  2. tikšanās: 2024. gada 27. novembris
  3. tikšanās: 2024. gada 4. decembris
  4. tikšanās: 2024. gada 11. decembris

Treniņu noslēgumā uzņēmēji gatavos nepieciešamo informāciju valsts finansējuma piesaistei, kas ļaus realizēt izstrādātās digitalizācijas idejas gan grantu veidā, gan līdzfinansējuma programmās. Tas ļaus uzņēmumiem ne tikai efektīvāk pārvaldīt savus resursus, bet arī attīstīt konkurētspēju ilgtermiņā.

Apmācību programma ietver:

  • Iepazīstināšanu ar dažādiem digitāliem rīkiem un to pielietojumu uzņēmējdarbībā
  • Darbu pie konkrētu problēmu risinājumiem, piemēram, procesu optimizācija un klientu apkalpošanas uzlabošana
  • Diskusijas un ideju apmaiņu ar citiem uzņēmējiem un ekspertu vadību
  • Gatavošanos valsts finansējuma piesaistei digitalizācijas projektu realizācijai

Kickstart treniņi regulāri notiek dažādās Latvijas pilsētās, nodrošinot piekļuvi plašam uzņēmumu klāstam. Šie treniņi ir nozīmīga iespēja mikro un mazajiem uzņēmumiem iedziļināties digitalizācijas procesā un saprast, kā digitālās tehnoloģijas var kļūt par neatņemamu daļu no viņu biznesa ikdienas.

Lai iegūtu vairāk informācijas un reģistrētos, apmeklējiet www.kickstart.lv. Piesakieties jau šodien un veidojiet nākotni savam biznesam!

Papildinformācija:

Tīmekļa vietne: www.kickstart.lv

____________________________________________________________________________________

Jautājumiem: Aleksandrs Ļubinskis, EDIC eksperts, reģionālais koordinators
E-pasts: aleksandrs.lubinskis PIE cdc PUNKTS lv

Informāciju sagatavojis: Dzintars Močs, sabiedrisko attiecību speciālists Vidzemes plānošanas reģionā
E-pasts: dzintars.mocs PIE vidzeme PUNKTS lv

Lai veicinātu inovācijas un savstarpējo sadarbību starp uzņēmējiem, pētniekiem un studentiem, Vidzemes Atvērto inovāciju centrs rīko Inovāciju koprades laboratoriju “Meža resursi ilgtspējīgu pakalpojumu radīšanai”.

Piektdien, 1. novembrī, notika dalībnieku pirmā tikšanās tiešsaistē, kuras laikā dalībnieki iepazina viens otru, kā arī uzzināja vairāk par izaicinājumiem, kuri tiks risināti šīs Inovāciju koprades laboratorijas laikā. Nākamā tikšanās reize notiks klātienē Vidzemes Augstskolā 8. novembrī.

Inovāciju koprades laboratorijā (IKL) iesaistījušies vairāk kā 50 dalībnieki- pētnieki, studenti, uzņēmēji, meža un tūrisma nozares pārstāvji u.c. interesenti. Savienojot pētnieku zināšanas un pieredzi ar uzņēmēju biznesa ekspertīzi un reālās vides izaicinājumiem, kā arī studentu inovatīvo skatījumu, tiks radītas iestrādnes jauniem pakalpojumiem un produktiem.

“Lai kaut ko spētu atrisināt un kopā radīt, vispirms ir jāsatiekās. Īstajiem darītājiem, ar konkrētām un kopīgām interesēm, un jābūt gribai un spējai izkāpt no komforta zonas. Šodienas IKL iepazīšanās pasākuma dalībnieki apliecināja, ka ir gatavi jaunradei, sadarbībai un iekāpšanai nezināmajā. Priecē arī gandarījums, ko izteica dalībnieki, ka reizēm mēs daudz ko darām, bet nezinām, ko dara kāds tepat līdzās. Sarunāšanās un koprade ir atslēga tam! Gaidīsim mežiem, kokiem un cilvēkiem labumu nesošus, jaunus risinājumus!” tā inovāciju koprades laboratorijas moderatore Lilita Sparāne.

Inovāciju koprades laboratoriju organizē Vidzemes Atvērto inovāciju centrs, atbalsta Valmieras novada pašvaldība un Eiropas Universitāte E³UDRES².

Vidzemes plānošanas reģions aicina pašvaldību speciālistus un transporta nozares pārstāvjus piedalīties seminārā "Transporta dekarbonizācijas izaicinājumi un risinājumi", kas notiks 2024. gada 22. novembrī plkst.11.00 Cēsīs, Kosmosa izziņas centrā.

Seminārā uzstāsies vairāki eksperti, kuru zināšanas un pieredze būs vērtīgs resurss transporta dekarbonizācijas risinājumu izpētē.

Starp tiem būs Armands Gūtmanis, Latvijas Klimata neitralitātes klastera 2050 vadītājs, kurš dalīsies ar ieskatu kravas un komunālā transporta dekarbonizācijas finansēšanas iespējās, un Aiga Barisa, Rīgas Tehniskās universitātes Vides aizsardzības un siltuma sistēmu institūta asociētā profesore, kura iepazīstinās ar CommitClimate Simulator rīku, kas pielāgots CO₂ emisiju novērtēšanai un modelēšanai pašvaldībās. Diskusijas un darbnīcas vadīs Justs Dimants, Latvijas Klimata neitralitātes klastera 2050 ekonomists un vadošais pētnieks, kurš palīdzēs analizēt transporta sektoru ietekmējošos faktorus un kopā ar auditoriju apspriedīs infrastruktūras, nodokļu politikas un Eiropas Savienības (ES) fondu iespējas nozares atbalstam.

Seminārs būs vērtīgs gan pašvaldību speciālistiem, gan transporta nozares pārstāvjiem, sniedzot praktiskas zināšanas un rīkus dekarbonizācijas mērķu īstenošanai. Pašvaldību speciālisti iegūs ieskatu, kā veidot videi draudzīgāku transporta infrastruktūru un izmantot pieejamos finansēšanas mehānismus vietējā mērogā, lai efektīvāk risinātu klimata izaicinājumus. Savukārt uzņēmējiem un nozares profesionāļiem seminārs piedāvās inovatīvus risinājumus un atklās zaļo tehnoloģiju priekšrocības, kas palīdzēs uzlabot konkurētspēju un atbilstību ES regulējumiem, vienlaikus veicinot ilgtspējīgu transporta attīstību.

>> PASĀKUMA PROGRAMMA

>> REĢISTRĒŠANĀS DALĪBAI PASĀKUMĀ (līdz 20. novembrim plkst.17:00)

Mūsdienu pasaulē dekarbonizācija ir kļuvusi par būtisku prioritāti, un uzņēmumiem ir jāpielāgojas zaļajai ekonomikai, lai apmierinātu patērētāju pieaugošās prasības pēc ilgtspējīgiem risinājumiem. Ieguldot zaļajās tehnoloģijās un inovatīvos risinājumos, uzņēmumi ne tikai saglabā, bet arī palielina savu konkurētspēju globālajā tirgū. Eiropas Savienībā ir izvirzīti ambiciozi klimata mērķi, piemēram, Latvijai līdz 2030. gadam jāsamazina emisijas no nozarēm, kas neietilpst emisiju kvotu tirdzniecības sistēmā (ne-ETS), par 17%. Šajās nozarēs, kuras neaptver ES emisijas kvotu tirdzniecības sistēma, ietilpst transports, lauksaimniecība, ēku apsilde un citi sektori. Latvijā transporta sektors, galvenokārt autotransports, veido 37% no ne-ETS emisijām. Turklāt pusi no visām autotransporta emisijām rada kravas un komunālais transports, kas turpina pieaugt. Šis pieaugums un nepieciešamība pielāgoties ES klimata prasībām rada spiedienu uz pašvaldībām un uzņēmumiem, lai rastu efektīvus dekarbonizācijas risinājumus.

Semināru "Transporta dekarbonizācijas izaicinājumi un risinājumi" organizē Vidzemes plānošanas reģions Interreg Europe 2021-2027 programmas projekta SPOTLOG ietvaros. Pasākuma līdzorganizatori ir arī projekts CommitClimate un Latvijas klimata neitralitātes klasteris 2050. Informatīvi atbalsta biedrība “Autopārvadātāju asociācija “Latvijas auto”.

Jautājumiem: Rita Merca, projekta vadītāja Vidzemes plānošanas reģionā, rita.merca PIE vidzeme PUNKTS lv, t. +371 29476373

Informāciju sagatavoja: Anita Āboliņa, galvenā komunikācijas speciāliste Vidzemes plānošanas reģionā, anita.abolina PIE vidzeme PUNKTS lv

No 29. līdz 31. oktobrim Zviedrijas pilsētā Visbijā norisinājās Eiropas Savienības Baltijas jūras reģiona stratēģijas (EUSBRS) forums, kurā piedalījās arī Vidzemes plānošanas reģiona pārstāvji no RenoWave projekta. Forums šogad bija veltīts ilgtspējai, noturībai un drošībai. RenoWave projekts vērsa uzmanību uz daudzdzīvokļu ēku atjaunošanu Baltijas jūras reģionā.

RenoWave komanda forumā organizēja paralēlo sesiju “Energoefektivitātes sasniegšana miljoniem dzīvojamo ēku Baltijas jūras reģionā”. Šajā sesijā RenoWave starptautiskā komanda kopā ar sesijas dalībniekiem un politikas veidotājiem dalījās pieredzē un uzsvēra problēmas, kas saistītas ar daudzdzīvokļu ēku atjaunošanu. Īpaši tika uzsvērta vienas pieturas aģentūru jeb konsultāciju centru loma straujākai ēku atjaunošanai.

Eiropas Savienības Ēku energoefektivitātes direktīva ir viens no galvenajiem likumdošanas instrumentiem, kas paredz līdz 2030. gadam būtisku ēku atjaunošanas tempa pieaugumu Eiropā. Tiek uzsvērts, ka Eiropas Savienībā ēkas patērē 40% no kopējās enerģijas un rada 36% siltumnīcefekta gāzu emisiju, tāpēc ēku atjaunošana ir būtiska enerģētikas un klimata mērķu sasniegšanai.

Jaunajā direktīvā ir noteikti emisiju samazināšanas mērķi ēkām gan ES, gan valstu līmenī. Ar 2030. gadu visām jaunajām ēkām ES jābūt bezemisiju ēkām. Attiecībā uz dzīvojamām ēkām ES valstis nodrošinās visa ēku fonda pakāpenisku renovāciju, samazinot vidējo primārās enerģijas patēriņu vismaz par 16 % līdz 2030. gadam un par 20–22 % — līdz 2035. gadam.

Lai palīdzētu iedzīvotājiem un ēku apsaimniekotājiem īstenot daudzīvokļu ēku energoefektivitātes paaugstināšanas pasākumus, īpaša uzmanība tiek pievērsta konsultāciju centru jeb vienas pieturas aģentūru izveidei ar mērķi palīdzēt mājokļu īpašniekiem un pārvaldniekiem ērtāk un ātrāk piekļūt informācijai, finansējumam un tehniskajai palīdzībai, lai sekmētu ēku atjaunošanas projektus.

Starp diskusijas dalībniekiem bija Latvijas Ekonomikas ministrijas pārstāve Selīna Vancāne, Igaunijas pašvaldības Veru apriņķa attīstības centra projektu vadītājs Sims Meliste un Lietuvas vienas pieturas aģentūras “Atjaunosim pilsētu” projektu vadītāja Līna Bubulyte.

“Ēku sektors ir liels izaicinājums Latvijā, jo ēkas ir novecojušas un neefektīvas. Atjaunojot ēku, iedzīvotāji ne tikai samazinās enerģijas patēriņu, bet arī piešķirs ēkai jaunu dzīvi, iegūstot komfortu un sakoptu vidi. Latvijas gadījumā ēku atjaunošanas nav izvēle, bet arī drošības jautājums. Konsultāciju centri iedzīvotājiem var atvieglot lēmumu pieņemšanu, kas ir lielākais klupšanas akmens šobrīd,” EUSBSR forumā uzsvēra S. Vancāne, Ekonomikas ministrijas Enerģētikas finanšu instrumentu departamenta direktore. 

S. Meliste stāstīja: "RenoWave projektā izveidotā vienas pieturas aģentūra Veru apriņķī parāda, ka cilvēki ir motivētāki un ieinteresētāki sagatavot individuālus renovācijas plānus savām daudzdzīvokļu mājām – energoauditus. Pat, ja šobrīd trūkst līdzekļu un ēkas stāvoklis ir slikts, uzsākot domāt par ēkas atjaunošanas plānu, var panākt lielas pārmaiņas. Šāda proaktīva pieeja var palīdzēt nodrošināt, ka piecu gadu laikā īpašnieki būs gatavi veikt nepieciešamos uzlabojumus."


Kopš 2019. gada Lietuvā, Viļņā, darbojas vienas pieturas aģentūra "Atjaunosim pilsētu", sniedzot iedzīvotājiem atbalstu visā daudzdzīvokļu ēkas atjaunošanas laikā, nodrošinot projekta vadību, finansējuma piesaisti un būvnieku izvēli. Aģentūras mērķis ir vienkāršot renovācijas procesu, veicināt iedzīvotāju informētību un līdzdalību energoefektivitātes paaugstināšanā. “Arī Lietuvā lielākais izaicinājums ir pārliecināt iedzīvotājus par ēkas atjaunošanas nepieciešamību un pamatot ieguvumus.  Mūsu komandā ir pieci cilvēki, kuri tiekas ar iedzīvotājiem klātienē, kopīgi cenšoties rast atbildes uz neskaidrajiem jautājumiem, fokusējamies uz ēkas tehniskā un vizuālā stāvokļa uzlabošanu, īpašuma vērtības paaugstināšanu, kā arī kopumā uz apkaimes dzīves kvalitātes uzlabošanu,” pieredzē dalījās L.Bubulyte.

Trīs Baltijas valstu pārstāvji sesijā Visbijā atzinīgi vērtēja projekta RenoWave sagaidāmo rezultātu – vienas pieturas aģentūras paplašināto moduli. Modulis ietvers vairākas vadlīnijas, apkopojot ēkas enerģijas datus, īstenojot mārketinga aktivitātes, organizējot iedzīvotāju forumus, kā arī nodrošinot tehnisko palīdzību vienas pieturas aģentūru izveidei arī citos reģionos.

Lai palīdzētu iedzīvotājiem virzīties ceļā uz savas daudzdzīvokļu mājas atjaunošanu, kopš šī gada aprīļa ar RenoWave atbalstu Vidzemes plānošanas reģiona teritorijā darbojas Vidzemes EnergoGids. Tas ir bezmaksas informatīvais atbalsta punkts, kas piedāvā iespēju iedzīvotājiem gan klātienē, gan attālināti satikties ar energoefektivitātes ekspertu un uzdot savu jautājumu par ēkas atjaunošanas soļiem.

Konsultācijas iedzīvotājiem sniedz Dace Pastva, eksperte daudzdzīvokļu ēku atjaunošanas jautājumos, un tām var pieteikties, zvanot uz tālruni 26675337 vai rakstot uz e-pastu dace.pastva PIE vidzeme PUNKTS lv. Šobrīd klātienes tikšanās notiek Cēsīs, Bērzaines ielā 5, vai Valmierā, Purva ielā 12a (Vidzemes plānošanas reģiona telpās). Iepriekš vienojoties, konsultāciju norises vieta var būt arī citviet.

Plašākai informācijai par RenoWave projektu uzziniet: https://interreg-baltic.eu/project/renowave/

Latvijā projektu “RenoWave” īsteno Vidzemes plānošanas reģions un Baltijas Vides Forums. Tas tiek ieviests Interreg Baltijas jūras reģiona programmas 2021.-2027. gadam ietvaros ar Eiropas Reģionālās attīstības fonda atbalstu. Par aktivitātēm Latvijā lasiet: veca.vidzeme.lv

Jautājumiem: Eva Meijere, projekta vadītāja Vidzemes plānošanas reģionā, eva.meijere PIE vidzeme PUNKTS lv

Informāciju sagatavoja: Baiba Šelkovska, sabiedrisko attiecību speciāliste Vidzemes plānošanas reģionā. Saziņai: baiba.selkovska PIE vidzeme PUNKTS lv

Vidzemes plānošanas reģions un Cēsu novada pašvaldība pagarinājuši pieteikšanos konkursam “Ko celsim galdā skolas pusdienās?” līdz šā gada 15. novembrim. Rīkotāji pateicas visiem aktīvajiem Cēsu novada vispārizglītojošo skolu 1. līdz 12. klašu skolēniem, kuri jau ir iesūtījuši savas radošās idejas skolas pusdienu ēdieniem, kā arī aicina citus iesniegt savas receptes konkursam. Tā uzvarētājiem paredzētas trīs īpašas balvas – ciemošanās ar pusdienām Pavāru mājā Līgatnē un bioreģionā Vidzemē ražotu veselīgo uzkodu komplekts.

Konkursa mērķis ir sekmēt veselīgas ēšanas paradumus skolās un rosināt tajā līdzdarboties pašus skolēnus. Konkurss aicina domāt par bioloģisko produktu patēriņa palielināšanu, saprast, kas ir bioloģiskā pārtika un kas no tās tiek audzēts un ražots Gaujas Nacionālā parka teritorijā esošajā bioreģionā. Konkursa rīkotāji vēlas, lai bērni sniegtu savus priekšlikumus, kā šos produktus atjautīgā veidā varētu iekļaut skolas pusdienu piedāvājumā.

Lai piedalītos konkursā, skolēniem jāizveido komanda kopā ar klases audzinātāju vai citu pedagogu un skolas pavāru. Komandām ir jāiesniedz recepte skolas pusdienām, kas veidota, izmantojot bioloģisko un vietējo pārtiku, norādot saimniecības, kuru produkcija izmantota, kā arī tai jāatbilst veselīga uztura principiem. Konkursantiem ir jāsniedz skaidrs receptes apraksts, tās pagatavošanas process un atspoguļojums fotogrāfijās vai video. 

Pieteikumus konkursam gaidīsim līdz 2024. gada 15. novembrim plkst. 17.00, sūtot elektroniski uz e-pasta adresi vidzeme PIE vidzeme PUNKTS lv ar norādi “Pieteikums skolu konkursam”. Uzvarētāju izloze un paziņošana notiks laika posmā no 2024. gada 19. novembra līdz 22. novembrim. Kopā tiks izlozētas 3 balvas trīs klašu grupās – 1.-4. klase, 5.-9. klase un 10.-12. klase.

Konkursa “Ko celsim galdā skolas pusdienās?” nolikums un pieteikuma veidlapa -> ŠEIT.


Konkurss “Ko celsim galdā skolas pusdienās?” ir secīgs turpinājums bioloģiskās pārtikas patēriņa veicināšanai veltītajām koprades darbnīcām, kas noslēdzās šā gada maijā. Iniciatīva notiek, izmantojot Interreg Baltijas jūras reģiona programmas 2021-2027 projekta "Ceļā uz ilgtspējīgu un noturīgu sabiedrību, stiprinot pilsonisko līdzdalību un inovāciju" (We Make Transition) finanšu atbalstu. Kā koprades darbnīcas, tā konkurss sniedz būtisku atbalstu bioreģiona Vidzemē koncepta attīstībai.

Papildu jautājumiem: Zane Pīpkalēja, Cēsu novada pašvaldības Vides attīstības projektu vadītāja, tālr. +371 29152186, e-pasts: zane.pipkaleja PIE cesunovads PUNKTS lv

Informāciju sagatavojusi: Zane Kaķe, sabiedrisko attiecību speciāliste Vidzemes plānošanas reģionā, zane.kake PIE vidzeme PUNKTS lv

24. novembrī, no plkst. 13:00 līdz 16:00, kafejnīcā un vīna tirgotavā “Noliktava” Ogrē norisināsies otrā Remigrantu stāstu pēcpusdiena, kurā dalībnieki tiksies ar divām iedvesmojošām remigrantēm – Kristīni Kolthof un Rūtu Treiju. Šis pasākums turpina Vidzemes plānošanas reģiona aizsākto iniciatīvu, kas veltīta remigrantu pieredzes un stāstu popularizēšanai, lai stiprinātu saikni ar tautiešiem un iedrošinātu citus.

 

 

Par runātājām:

Kristīne Kolthof ir spilgts piemērs, kā cilvēks spēj krasi mainīt savu dzīves ceļu un atklāt jaunas iespējas. Bijusī juriste un cilvēktiesību eksperte, Kristīne pēc 30 gadiem Nīderlandē atgriezās Latvijā 2019. gadā. Viņa ir ieguvusi diplomu interjera dizainā un kopā ar partneri radījusi kafejnīcu un vīna tirgotavu “Noliktava” Ogres centrā. Tā ir kļuvusi par stilīgu un iemīļotu vietu gan vietējiem iedzīvotājiem, gan viesiem. Kristīnes stāsts iedvesmo ar drosmi mainīt karjeru un veiksmīgi īstenot radošas idejas Latvijā.

Rūta Treija ir kriminoloģijas un tiesu psiholoģijas docētāja, kas pēc vairāk nekā desmit gadu dzīves un studijām Apvienotajā Karalistē atgriezās Latvijā, lai izmantotu ārvalstīs gūtās zināšanas profesionālajai izaugsmei. Viņa ir Britu Psiholoģijas biedrības absolventa locekle (GMBPsS) un ieguvusi bakalaura grādu tiesu psiholoģijā. Papildus akadēmiskajam darbam Rūta vada izglītojoši izklaidējošus noziegumu tematikas vakarus un piedalās starptautiskos projektos, kas veicina remigrantu integrāciju Latvijā.

Pirmā “Remigrantu stāstu pēcpusdiena” norisinājās 20. oktobrī Cēsīs, kur dalībnieki iedvesmojās no Santas Koras 1000 kilometru garā ceļojuma stāsta pa Svētā Jēkaba ceļu. Pasākums izraisīja lielu atsaucību, apliecinot, ka remigrantu pieredzes stāsti ir spēcīgs instruments, kas iedvesmo un stiprina kopienas sajūtu. Pamatojoties uz šo veiksmīgo sākumu, iniciatīva tiek turpināta Ogrē, kur klausītājus gaida jauni, aizraujoši stāsti.

Aicinām visus interesentus piedalīties šajā iedvesmojošajā pasākumā!

Kad? Svētdien, 24. novembrī
Cikos? 13:00–16:00
Kur? Kafejnīcā & vīna tirgotavā “Noliktava”, Ogre

Pasākumu rīko Vidzemes plānošanas reģions. Ieeja ir bez maksas, un aicinām visus, kurus interesē remigrācijas tēmas, izmantot šo iespēju iedvesmoties no dzīves stāstiem un veidot jaunus kontaktus.

Kontaktinformācija:

Inga Madžule, remigrācijas koordinatore Vidzemes plānošanas reģionā

E-pasts: inga.madzule PIE vidzeme PUNKTS lv

Tālrunis: +371 29432959

Informāciju sagatavojis:

Dzintars Močs, sabiedrisko attiecību speciālists Vidzemes plānošanas reģionā

E-pasts: dzintars.mocs PIE vidzeme PUNKTS lv

Tālrunis: +371 28246484

No 2. līdz 4. novembrim Vidzemes plānošanas reģiona remigrācijas koordinatore Inga Madžule un Zemgales plānošanas reģiona koordinatore Agnese Bokta apmeklēja Spānijas Alikantes reģionu, lai tiktos ar latviešu diasporas skola "Ābolītis" pārstāvjiem un piedalītos kopienas aktivitātēs. Šī vizīte bija daļa no centieniem stiprināt saikni ar tautiešiem ārvalstīs un veicināt remigrācijas iespēju apzināšanos.

 Izaicinājumi saistībā ar postošajiem plūdiem Spānijā

Plānotais pasākums sākotnēji bija paredzēts Rekenā, pēc tam tika pārcelts uz Valensiju, tad Ibi pilsētu, taču reģionu smagi skāra dabas katastrofa – postošie plūdi, kas radīja būtiskus infrastruktūras bojājumus un ieviesa ierobežojumus ceļošanā. Ņemot vērā situāciju, Levantes reģiona latviešu skolas "Ābolītis" vadītāja un skolotāja Ieva Ince kopā ar vietējiem vecākiem operatīvi rīkojās, pārceldama pasākumu uz drošāku vietu. Galīgā tikšanās norisinājās Alikantes pilsētā, kur dalībniekus viesmīlīgi uzņēma uzņēmēja, viena no skoliņas aktīvākajām līdzdalībniecēm, viesmīlīgā namamāte - Madara Saulesleja.

Šī neplānotā vietas maiņa demonstrēja ne tikai organizatoru elastību, bet arī diasporas kopienas saliedētību, kas ļāva veiksmīgi realizēt plānoto, neskatoties uz ārējiem šķēršļiem.

Latviešu diaspora Spānijā

Statistika liecina, ka latviešu skaits Spānijā pēdējo gadu laikā strauji palielinās. 2019. gadā Spānijas migrācijas dienesti reģistrēja 9037 Latvijas pilsoņus, no kuriem lielākā daļa dzīvoja Valensijas un Alikantes reģionā (3212). Diemžēl nav pieejami konkrēti pēdējā gada statistikas dati, bet tendence ir strauji augoša.

Iemesli noteikti ir dažādi - attālinātā darba iespējas, siltā klimata pievilcība, cerība uz labāku dzīvi vai darba iespējām, bailes no kaimiņvalsts agresijas,  u.c.

Neskatoties uz pieaugošo interesi par dzīvi Spānijā, latviešu diasporas aktivitātēm ir arī būtiski izaicinājumi. Kā piemēram sadarbība starp Latvijas vēstniecību Spānijā un diasporas organizāciju nav pietiekama un trūkst reāla atbalsta.

Iedvesmojoši dzīvesstāsti

Tikšanās laikā tika uzklausīti daudzi iedvesmojoši stāsti par latviešu dzīvi Spānijā. Piemēram, uzņēmēja Madara Saulesleja dalījās pieredzē par olīvu audzēšanu un dažādu ar olīvām saistīto produktu ražošanu, kas tiek piedāvāti gan vietējiem, gan klientiem Latvijā.

Uzņēmēja Inguna no Valmieras, kas Spānijā dzīvo jau 26 gadus, veiksmīgi vada skaistumkopšanas salonu Alikantē.

Lelde Jauja, rakstniece un literāte, dzīvo starp Latviju un Spāniju, regulāri uzturoties arī Rīgā. Viņa raksta grāmatas gan pieaugušajiem, gan bērniem un aktīvi piedalās Latvijas literārajā dzīvē. Viņas stāsti un iesaiste kalpo kā piemērs tam, kā iespējams veiksmīgi līdzsvarot dzīvi starp divām valstīm.

Aleksandrs, jurists, uz Spāniju pārcēlās ar ģimeni, lai uzlabotu savas meitas veselību. Viņš turpina strādāt attālināti, savukārt meita apgūst spāņu valodu un studē tālmācībā. Šis stāsts apliecina, ka latvieši var saglabāt profesionālās saiknes ar Latviju, vienlaikus integrējoties vietējā sabiedrībā.

Aktivitātes un tikšanās ar diasporu

Tikšanās laikā rakstniece Inese Zandere vadīja radošu nodarbību bērniem, iedvesmojot viņus izzināt latviešu valodu un kultūru caur literatūru. Reportieris Atis Klimovičs sniedza ieskatu par Ukrainas kara situāciju un Latvijas lomu starptautiskajā kontekstā, rosinot diskusijas un jautājumus.

Inga Madžule un Agnese Bokta piedāvāja individuālas konsultācijas, kurās dalībnieki varēja uzzināt par remigrācijas iespējām, valsts sniegtajiem atbalsta mehānismiem un praktiskajiem aspektiem, kas saistīti ar pārcelšanos. Šīs sarunas palīdzēja labāk izprast diasporas vajadzības un sniedza vērtīgu atgriezenisko saiti.

Levantes reģiona latviešu skola "Ābolītis"

Levantes reģiona latviešu skola "Ābolītis", kuru vada Ieva Ince, tika īpaši izcelta kā būtisks latviešu kultūras un izglītības centrs Spānijā. Skoliņa tikko nosvinēja savu 11 gadu pastāvēšanas jubileju. Skolā notiek klātienes nodarbības reizi mēnesī, kā arī tiešsaistes aktivitātes, piemēram, "Lasāmstūrītis" un folkloras kopas mēģinājumi platformā Zoom. Šīs iniciatīvas palīdz bērniem saglabāt saikni ar latviešu valodu un kultūru. Skolas darbība balstās uz Ievas Inces nesavtīgo darbu un vietējo vecāku atbalstu.

Galvenais vizītes mērķis

Šādu vizīšu galvenais uzdevums ir veidot dialogu ar diasporu, stiprināt latviešu identitātes saglabāšanu un sniegt informāciju par remigrācijas iespējām. "Mēs ne tikai sniedzam informāciju, bet arī mācāmies no diasporas pieredzes, lai uzlabotu atbalsta mehānismus tiem, kas apsver iespēju atgriezties Latvijā," uzsvēra Inga Madžule.

_________________________________________________________________________________________________________________________________

Kontaktinformācija:

Inga Madžule, remigrācijas koordinatore Vidzemes plānošanas reģionā

E-pasts: inga.madzule PIE vidzeme PUNKTS lv

Tālrunis: +371 29432959

Informāciju sagatavojis:

Dzintars Močs, sabiedrisko attiecību speciālists Vidzemes plānošanas reģionā

E-pasts: dzintars.mocs PIE vidzeme PUNKTS lv

Tālrunis: +371 28246484

Vidzemes plānošanas reģions aicina tūrisma uzņēmējus un pakalpojumu sniedzējus pievienoties "Gājējam draudzīgs / Hiker-friendly" kustībai un saņemt apliecinājuma zīmi. Šī zīme parāda, ka uzņēmējs saprot un respektē kājāmgājēju vajadzības un ka šeit viņi ir gaidīti. Uzņēmējs piedāvā gājējiem būtiskus un nepieciešamus pakalpojumus, piemēram, informāciju par maršrutu, dzeramo ūdeni, pirmās palīdzības aptieciņu, elektroierīču uzlādi, kā arī naktsmītnē ir iespēja izžāvēt slapjās un izmazgāt netīrās drēbes, zābakus un citu personīgo ekipējumu. Zīme darbojas visā Baltijā, norādot nu jau 466 pārgājienu ceļotājiem draudzīgas vietas, starp tām 284 Latvijā.

Pakalpojuma sniedzēja atbilstība tiek vērtēta pēc izstrādātiem kritērijiem, kas dalīti divās daļās – obligātajos un ieteicamajos. Lai tūrisma pakalpojumu sniedzējs saņemtu zīmi “Gājējam draudzīgs”, jābūt izpildītiem vismaz 75 % no obligātajiem kritērijiem. Ir izstrādāti atšķirīgi kritēriji: 1) naktsmītnēm, 2) tūrisma informācijas centriem/punktiem, 3) tūrisma pakalpojumu sniedzējiem.

Jaunas zīmes papildu specializācijas

Kopš 2024. gada septembra ir izstrādāti jauni zīmes kritēriji un iespēja saņemt šīs zīmes papildu specializācijas: "Bērniem draudzīgs", "Pieejams ratiņkrēslā" un "Pielāgots redzes ierobežojumiem".

Papildzīmes iespējams saņemt tikai, izpildot pamata kritērijus. Šis nav obligāts priekšnosacījums zīmes “Gājējam draudzīgs” saņemšanai; joprojām var pretendēt tikai uz "Gājējiem draudzīgs" pamatzīmi. Šādas papildu specializācijas domātas, lai veicinātu pārgājienu ceļošanu kopā ar bērniem un iedrošinātu pastaigām pārgājienu takās cilvēkus ar redzes un kustību ierobežojumiem. Papildu specializācijas norāda, ka pakalpojumi naktsmītnēs, ēdināšanas vietās un citur ir pielāgoti viņu ērtībām.

Pieteikšanās zīmes saņemšanai

Tie uzņēmumi, kam jau zīme "Gājējam draudzīgs", aicināti pieteikties papildzīmju saņemšanai. Katrai papildzīmei atbilstība tiek vērtēta atsevišķi, un uzņēmums var pretendēt uz sev atbilstošo papildzīmi.

Jauno papildu specializāciju kritēriji un to skaidrojumi kopā ar zīmes  “Gājējam draudzīgs” pamata kritērijiem atrodami šeit: Hiker_Friendly_Criteria_lv.pdf. Pieteikuma anketas lejupielādei: 1) anketa pakalpojumu sniedzējam, 2) anketa naktsmītnei, 3) anketa tūrisma informācijas centram.

Aizpildītus pieteikumus lūgums līdz 19. novembrim sūtīt Vidzemes plānošanas reģiona tūrisma ekspertei Ilzei Liepai: ilze.liepa PIE vidzeme PUNKTS lv. Jautājumu vai neskaidrību gadījumā sazinieties pa tālruni +371 29335677.

Balstoties uz Latvijas lauku tūrisma asociācijas "Lauku ceļotājs" sagatavoto informāciju, ziņu publicējusi Zane Kaķe, sabiedrisko attiecību speciāliste Vidzemes plānošanas reģionā, zane.kake PIE vidzeme PUNKTS lv.

Vidzemes plānošanas reģions, ieviešot projektu “Ilgtspējīgas pārtikas sistēmu atbalstoša vide” (KISMET), 28. novembrī aicina lielus un mazus vietējos pārtikas ražotājus uz tīklošanās pasākumu "Resursu menedžments un prioritātes pārtikas ražotājiem”. Pasākuma mērķis ir veicināt zināšanu un sadarbības iespēju paplašināšanu starp pārtikas ražotājiem, izglītības iestādēm un pašvaldībām. Tīklošanās notiks Straupes Zirgu pastā – vietā, kur norisinās Slow Food Straupe tirdziņš, un tas ilgs no plkst. 10:30 līdz plkst. 14:30. Dalība pasākumā bez maksas.

Reģistrācija pasākumam šeit: https://forms.gle/hrfGammuNN7921ZJ7

Pasākumā uzstāsies Marika Rudzīte-Griķe. Marika ir sociālo un biznesa projektu izstrādātāja un vadītāja ar vairāk kā 20 gadu pieredzi, Latgales mūsdienu amatniecības vērtību mājvietas "Handmade Latgola" koncepta radītāja un īstenotāja Līvānos ("Handmade Latgola" ir vairāk kā 30 Latgales amatnieku un lauku tūrisma jomas pārstāvju sadarbības platforma, ko vada Marikas ģimenes uzņēmums). Papildus viņa darbojas neformālās izglītības jomā, vadot izaugsmes pasākumus un palīdzot aktīviem cilvēkiem īstenot t.s. "5 soļu formulu" – no idejas līdz praktiski īstenotam rezultātam. Viņa ir pārliecināta, ka panākumi ir paredzami un ka Latvijas reģionos ir tikpat daudz iespēju, resursu un vērtību, cik lielpilsētās – ja spējam tās saskatīt un viedi izmantot.

Sesijas laikā tiks apspriesti jautājumi:

  • Kādi ir mūsu galvenie resursi?
  • Ko mēs varam menedžēt un ko nevaram?
  • Kur aizplūst mūsu enerģija un vai to var kontrolēt?
  • Kas ir “maģiskais piecinieks” panākumu gūšanai?
  • Kas notiek, ja ir skaidrība un sadarbība?

Tīklošanās noslēgumā Smiltenes un Valmieras tehnikumu pārstāvji pastāstīs par iespējām sadarboties ar tehnikumiem, prakses iespējām un pārtikas ražošanai nepieciešamā inventāra izmantošanu.

Pasākumā piedalīsies arī Cēsu novada pašvaldības Vides un klimata neitralitātes nodaļas bezatkritumu kopienas vadītāja un aktivitāšu koordinatore, biedrības Greenfest valdes locekle Lāsma Ozola. Lāsma iepazīstinās ar to, kā pašvaldība, attīstot bioreģionu, veido zaļo publisko pārtikas iepirkumu, kas jāņem vērā, lai varētu tajā piedalīties un dalīsies ar svarīgu informāciju, ko būtu vērts zināt pārtikas ražotājiem, kas vēlas sadarboties ar pašvaldību.

Nepalaidiet garām iespēju piedalīties un veicināt sadarbību ilgtspējīgu pārtikas sistēmu attīstībai Vidzemē!

Pasākums tiek organizēts Interreg Baltijas jūras reģiona sadarbības programmas 2021.-2027. gadam projekta KISMET “Ilgtspējīgas pārtikas sistēmas atbalstoša vide” ietvaros.

Vairāk informācijas: Marta Riekstiņa, sabiedrisko attiecību speciāliste Vidzemes plānošanas reģionā

No 2025. gada 24. līdz 28. februārim Vidzemes plānošanas reģions rīkos ikgadējo Vidzemes inovāciju nedēļu, kuras virstēma būs “Uzdrīkstēšanās.” Nedēļa piedāvās platformu drosmīgām idejām un pārmaiņām, pulcējot plašu interesentu loku – uzņēmējus, publiskās pārvaldes pārstāvjus, zinātniekus, izglītības institūcijas un citus inovācijas atbalstītājus no visas Latvijas un ārvalstīm.

Šī gada virstēma “Uzdrīkstēšanās” mudina pārskatīt ierastās pieejas, pieņemt izaicinājumus un virzīties drosmīgu inovāciju virzienā. Publiskā sektora pārstāvji tiek aicināti attīstīt efektīvākus un iedzīvotājiem ērtākus pakalpojumus, savukārt uzņēmēji – ieviest jaunākās tehnoloģijas un elastīgus biznesa modeļus. Vadmotīvs “Uzdrīkstēšanās” aicina gan vadības līmeni, gan pārējos iesaistītos piedāvāt un pieņemt drosmīgas pārmaiņas, tā veicinot attīstību.

Arī šogad Vidzemes plānošanas reģions aicina ikvienu interesentu iesaistīties Vidzemes inovāciju nedēļas organizēšanā, pārvēršot savu ideju pasākumā un iekļaujot to Vidzemes inovāciju nedēļas 2025 programmā. Pasākumus būs iespējams pieteikt elektroniski vietnē https://innovation.vidzeme.lv no 2025. gada 6. janvāra līdz 24. janvārim.

Vidzemes inovāciju nedēļā 2025 plānotas dažādas aktivitātes – semināri, konferences, diskusijas, darbnīcas, paraugdemonstrējumi un tīklošanās vakari, kas veicinās ideju apmaiņu un sadarbību starp uzņēmējiem, pētniekiem, publiskās pārvaldes speciālistiem un citiem inovācijas interesentiem. Plašā pasākumu daudzveidība nodrošinās dalībniekiem iespēju izzināt inovācijas jomu, iepazīt labākās prakses un rast jaunas idejas sadarbībai. Visu informāciju par pasākumiem apmeklētāji varēs atrast tīmekļa vietnē https://innovation.vidzeme.lv.

Kopš aizsākuma 2019. gadā Vidzemes inovāciju nedēļa ir kļuvusi par nozīmīgu inovācijas platformu reģionā un valstī. Tā iedvesmo jaunām idejām un stiprina sadarbību, piedāvājot vidi, kurā ikviens ir aicināts uzdrīkstēties un veicināt attīstību, izmantojot inovācijas potenciālu un spēku.  2025. gadā Vidzemes inovāciju nedēļa norisināsies jau septīto gadu.

 

Informāciju sagatavoja: Anita Āboliņa, galvenā komunikācijas speciāliste Vidzemes plānošanas reģionā,  anita.abolina PIE vidzeme PUNKTS lv, +371 29454752.

Vidzemes plānošanas reģiona remigrācijas koordinatore Inga Madžule no 15. līdz 18. novembrim viesosies Šveicē, lai piedalītos divos nozīmīgos Valsts svētku pasākumos, ko rīko latviešu diasporas organizācijas – Ženēvas latviešu bērnu skola "Alpos" un Biedrība Šveice-Latvija.

Šī vizīte ir daļa no Vidzemes plānošanas reģiona darba, stiprinot saikni ar latviešu diasporu ārvalstīs, daloties ar informāciju par remigrācijas iespējām un sniedzot praktisku atbalstu tiem, kuri apsver iespēju atgriezties Latvijā.

Pasākumu norises un programma:

  • 16. novembrī Ženēvā notiks Latvijas dzimšanas dienai veltīts pasākums, ko organizē latviešu bērnu skola "Alpos". Dienas pirmā daļa veltīta bērnu aktivitātēm un kultūras programmai, bet vakara daļā paredzēts pasākums pieaugušajiem ar koncertu.
  • 17. novembrī Cīrihē notiks Latvijas Valsts svētku svinības, ko organizē Biedrība Šveice-Latvija. Programmā iekļauti bērnu priekšnesumi, ģimenes koncerts un svinīga vakara daļa, kurā piedalīsies latviešu kopiena no dažādiem Šveices reģioniem.

Koordinatores pieejamība pasākumos:
Abos pasākumos Inga Madžule būs pieejama sarunām pie īpaša Vidzemes plānošanas reģiona informatīvā galda. Apmeklētāji varēs saņemt informatīvos materiālus par remigrāciju, atbalsta iespējām, mājokļu meklēšanu, izglītību un citiem praktiskiem jautājumiem, kas saistīti ar atgriešanos Latvijā. Koordinatore būs pieejama visa pasākuma laikā, lai atbildētu uz interesentu jautājumiem un sniegtu individuālas konsultācijas.

Aicinām piedalīties un uzzināt vairāk par iespējām atgriezties Latvijā!

2024. gada 20. septembrī un 18. oktobrī Vidzemes plānošanas reģions (VPR) organizēja praktiskās mācības “Dizaina domāšanas darbnīca uzņēmējdarbības veicināšanai Vidzemes pašvaldībās un plānošanas reģionā.” Mācībās, kurās tika apgūtas dizaina domāšanas pieejas uzņēmējdarbības attīstībai,  piedalījās 24 speciālisti no pašvaldībām, tostarp tie, kuri ikdienā strādā ar uzņēmējdarbības atbalsta jautājumiem. Darbnīcas laikā dalībnieki iepazina dizaina domāšanas posmus un dažādas ideju radīšanas metodes, kuras uzreiz izmantoja praksē. Tika apspriesti iespējamie šķēršļi dizaina domāšanas ieviešanai valsts pārvaldē, uzsverot labās prakses piemērus no Latvijas.

Mācību gaitā dalībnieku radītās idejas apliecināja pašvaldību un uzņēmēju sadarbības nozīmīgumu un uzskatāmi pierādīja, ka, izmantojot dizaina domāšanu, iespējams rast praktiskus un inovatīvus risinājumus uzņēmējdarbības vides stiprināšanai Vidzemes plānošanas reģionā. Darbnīcās piedalījās arī uzņēmēji un uzņēmējdarbības atbalsta organizāciju pārstāvji, nodrošinot daudzpusīgu skatījumu uz nozares izaicinājumiem un iespējamajiem risinājumiem.

Pirmajā darbnīcas dienā pašvaldību pārstāvji ieradās ar iepriekš sagatavotu mājasdarbu, kurā tika identificēti būtiskākie izaicinājumi uzņēmējdarbības attīstības jautājumos, analizējot tos četros aspektos: pārvaldībā (pašvaldību kapacitāte uzņēmējdarbības vides attīstībai), sociālajā mijiedarbībā (saskarsme un sadarbība starp pašvaldību un jauno/esošo uzņēmēju kopienu), uzņēmumu “veselībā” (pašvaldības novērojumi, kā uzņēmumu vadītāji rūpējas par izaugsmi un kolektīvu) un kultūrvidē (iesaistīto pušu vērtības, domāšanas veids, attieksme, uzvedības īpatnības). Kā norādīja mācību lektori, šie visi aspekti ietekmē līdzsvarotas uzņēmējdarbības vides pastāvēšanu.

Apmācību ietvaros dalībnieki veidoja septiņas darba grupas, katrā apvienojot pārstāvjus no dažādām pašvaldībām un uzņēmējdarbības atbalsta organizācijām. Katra grupa radīja 10 idejas pašvaldību un uzņēmēju sadarbības uzlabošanai, no kurām viena ideja, sekojot vadlīnijām, tika attīstīta tālāk. Starp abām darbnīcu nodarbībām dalībnieki turpināja testēt izvēlēto ideju savās pašvaldībās, veicot intervijas, novērojumus un iegūstot papildu informāciju, lai to pilnveidotu. Otrajā mācību nodarbībā dalībnieki prezentēja rezultātus un vērtēja ideju lietderību pašvaldību darba uzlabošanai.

Darbnīcas ietvaros tika radītas šādas idejas, no kurām divas saņēma īpašu atzinību:

  1. "Trāpi mērķī!" ­– pašvaldības uzturēta mājaslapa novada mājražotāju produktu un pakalpojumu popularizēšanai un tirdzniecībai.
  2. "Blenderis" – platforma, kurā vienviet atrodama uzņēmējiem nozīmīga informācija.
  3. "Ēnu grants" – pieredzes apmaiņas pasākumi pašvaldību darbiniekiem un uzņēmējiem, lai izprastu savu sadarbības partneri un kopīgi atrisinātu problēmas.
  4. "Svarīgākais TEV!" – personalizēta pieeja uzņēmumiem, nodrošinot katram tikai nepieciešamo informāciju.
  5. "Risinājumu e-pasts" – digitāls risinājums uzņēmēju un kopienas interešu apzināšanai.
  6. SIMPĀTIJU BALVA: "Aģents 007" – pašvaldības darbinieks un interaktīva platforma, kas darbojas kā uzņēmēju vienas pieturas aģentūra aktuālo jautājumu risināšanai.
  7. UZVARĒTĀJA IDEJA: "DARE Kvartāls" – ar pašvaldības atbalstu izveidotas koprades un ražošanas telpas.

Dalībnieku atsauksmes liecina, ka dizaina domāšanas darbnīca bijusi vērtīga un praktiska, sniedzot daudz jaunu ideju ikdienas darbam, neraugoties uz papildu iesaisti un personīgā laika ieguldījumu nodarbību starplaikā:

Inga Lapse, Gulbenes novada pašvaldība: “Mācības likušas aizdomāties par procesiem, par to, kā notiek darbs pašvaldībā. Uzņēmējiem noteikti noderētu konsultants pašvaldībā, kurš palīdzētu atbildēt uz visiem interesējošajiem jautājumiem.”

Aija Ose, Valmieras novada pašvaldība: “Pārliecinājos, ka uzņēmēja, viņa problēmu, vēlmju un paradumu izpēte palīdz pārbaudīt un precizēt mūsu pieņēmumus par uzņēmējdarbības vidi. Un noteikti nav jābūt dizainerim, lai izmantotu dizaina domāšanas metodes.”

Vita Rence, Alūksnes novada pašvaldība: “Ļoti patika piedāvātā iespēja mācību ietvaros sastrādāties ar citu pašvaldību speciālistiem – ar tiem, ar kuriem neesi ik dienas kopā, turklāt ieguvu daudz jaunu paziņu!”

Inita Dzenīte, Smiltenes novada pašvaldība: “Apmācību lielākā vērtība ir klātienes komunikācijas iespējas ar citiem pašvaldību pārstāvjiem. Pēc novadu apvienošanas un attālinātā darba pieredzes, šādas mācības ir ļoti noderīgas – apmainījāmies arī ar informāciju un dalījāmies pieredzē.”

Liāna Kažmere, uzņēmuma FOR MY PLANT dibinātāja:  “Man kā uzņēmējai darbnīca ļāva iepazīt pašvaldību speciālistu domāšanas veidu, saredzēt viņu atvērtību risinājumiem, gatavību komunikācijai ar uzņēmējiem. Prieks, ka šī dizaina domāšanas darbnīca jo īpaši uzsvēra, ka stāsts nav par to "KO darīsim", bet gan “KĀ darīsim”, lai iznākums būtu visām pusēm noderīgs.”

Noslēdzoties apmācībām, dalībnieki saņēma sertifikātus, kas apliecina viņu spēju izmantot dizaina domāšanu publisko pakalpojumu uzlabošanā un uzņēmējdarbības veicināšanā.

Decembra sākumā tiks organizēts nākamais kapacitātes stiprināšanas pasākums – pieredzes apmaiņas brauciens uz Setubalas reģionu Portugālē. Brauciena mērķis ir iepazīt praktisku sadarbību starp pašvaldībām, uzņēmumiem un augstskolām, risinot uzņēmējdarbības, inovāciju un izglītības izaicinājumus. Tāpat tiks gūta pieredze uzņēmējdarbības un inovāciju ekosistēmas attīstībā gan pašvaldībās, gan augstākās izglītības sektorā un reģionā kopumā. Plānots, ka brauciens palīdzēs uzlabot pašvaldības pārstāvju izpratni par pētniecības un inovāciju stratēģiju nozīmi viedās specializācijas sektoru attīstībā.

Vidzemes plānošanas reģions mācības organizē Eiropas Savienības Latvijas Atveseļošanas un noturības mehānisma plāna investīcijas 3.1.1.2.i. “Pašvaldību kapacitātes stiprināšana to darbības efektivitātes un kvalitātes uzlabošanai” ietvaros.

Projekta finansējuma saņēmējs un vadošais partneris ir Viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministrija.

Projekta mērķis ir celt pašvaldību kapacitāti to darbības efektivitātes un kvalitātes uzlabošanai administratīvi teritoriālās reformas kontekstā, lai pašvaldības spētu nodrošināt tām likumos noteikto autonomo funkciju izpildi salīdzināmā kvalitātē un pieejamībā, kā arī spētu sniegt iedzīvotājiem kvalitatīvus pakalpojumus par samērīgām izmaksām atbilstoši aktuālajām demogrāfiskajām tendencēm.

Jautājumiem: Ieva Dzalbe, projekta koordinatore Vidzemes plānošanas reģionā, ieva.dzalbe PIE vidzeme PUNKTS lv, t. 25491165.

Informāciju sagatavojusi: Anita Āboliņa, galvenā komunikācijas speciāliste Vidzemes plānošanas reģionā, anita.abolina PIE vidzeme PUNKTS lv.

 


 

Vidzemes plānošanas reģions, ieviešot projektu “Ilgtspējīgas pārtikas sistēmu atbalstoša vide” (KISMET), 28. novembrī aicina lielus un mazus vietējos pārtikas ražotājus uz tīklošanās pasākumu "Resursu menedžments un prioritātes pārtikas ražotājiem”. Pasākuma mērķis ir veicināt zināšanu un sadarbības iespēju paplašināšanu starp pārtikas ražotājiem, izglītības iestādēm un pašvaldībām. Tīklošanās notiks Straupes Zirgu pastā – vietā, kur norisinās Slow Food Straupe tirdziņš, un tas ilgs no plkst. 10:30 līdz plkst. 14:30. Dalība pasākumā bez maksas.

Reģistrācija pasākumam šeit: https://forms.gle/hrfGammuNN7921ZJ7

Pasākumā uzstāsies Marika Rudzīte-Griķe. Marika ir sociālo un biznesa projektu izstrādātāja un vadītāja ar vairāk kā 20 gadu pieredzi, Latgales mūsdienu amatniecības vērtību mājvietas "Handmade Latgola" koncepta radītāja un īstenotāja Līvānos ("Handmade Latgola" ir vairāk kā 30 Latgales amatnieku un lauku tūrisma jomas pārstāvju sadarbības platforma, ko vada Marikas ģimenes uzņēmums). Papildus viņa darbojas neformālās izglītības jomā, vadot izaugsmes pasākumus un palīdzot aktīviem cilvēkiem īstenot t.s. "5 soļu formulu" – no idejas līdz praktiski īstenotam rezultātam. Viņa ir pārliecināta, ka panākumi ir paredzami un ka Latvijas reģionos ir tikpat daudz iespēju, resursu un vērtību, cik lielpilsētās – ja spējam tās saskatīt un viedi izmantot.

Sesijas laikā tiks apspriesti jautājumi:

  • Kādi ir mūsu galvenie resursi?
  • Ko mēs varam menedžēt un ko nevaram?
  • Kur aizplūst mūsu enerģija un vai to var kontrolēt?
  • Kas ir “maģiskais piecinieks” panākumu gūšanai?
  • Kas notiek, ja ir skaidrība un sadarbība?

Tīklošanās noslēgumā Smiltenes un Valmieras tehnikumu pārstāvji pastāstīs par iespējām sadarboties ar tehnikumiem, prakses iespējām un pārtikas ražošanai nepieciešamā inventāra izmantošanu.

Pasākumā piedalīsies arī Cēsu novada pašvaldības Vides un klimata neitralitātes nodaļas bezatkritumu kopienas vadītāja un aktivitāšu koordinatore, biedrības Greenfest valdes locekle Lāsma Ozola. Lāsma iepazīstinās ar to, kā pašvaldība, attīstot bioreģionu, veido zaļo publisko pārtikas iepirkumu, kas jāņem vērā, lai varētu tajā piedalīties un dalīsies ar svarīgu informāciju, ko būtu vērts zināt pārtikas ražotājiem, kas vēlas sadarboties ar pašvaldību.

Nepalaidiet garām iespēju piedalīties un veicināt sadarbību ilgtspējīgu pārtikas sistēmu attīstībai Vidzemē!

Pasākums tiek organizēts Interreg Baltijas jūras reģiona sadarbības programmas 2021.-2027. gadam projekta KISMET “Ilgtspējīgas pārtikas sistēmas atbalstoša vide” ietvaros.

Vairāk informācijas: Marta Riekstiņa, sabiedrisko attiecību speciāliste Vidzemes plānošanas reģionā

2024.gada 4.decembrī Valmierā notiks digitalizācijas pasākums: “Pārtikas ražošanas uzņēmumu pamatdarbības procesu digitalizācija”.

 

Latvijas Pārtikas uzņēmumu federācija un Eiropas Digitālās inovācijas centra Vidzemes kontaktpunkts organizē informatīvu pasākumu pārtikas ražošanas uzņēmumiem, kuri vēlas uzsākt vai turpināt digitalizācijas procesus savā darbībā.

Pasākuma mērķis ir iepazīstināt ar iespējām digitalizēt uzņēmumu pamatdarbības procesus, izmantojot jaunākās tehnoloģijas un finansējumu, kas pieejami no Eiropas Savienības atbalsta mehānismiem.

Pasākumā uzņēmēji, vadītāji un nozares speciālisti varēs iepazīties ar jaunākajiem risinājumiem, kas palīdz efektivizēt biznesa un ražošanas procesus, uzlabot kvalitātes kontroli un uzņēmumu konkurētspēju globālajā tirgū.

Apskatāmie jautājumi:

-          Pārtikas uzņēmuma digitālās transformācijas pieredzes stāsts

-          Biznesa procesi un digitalizācija

-          Resursu pārvaldības procesu digitalizācija ar biznesa vadības sistēmu “Moneo”

-          Ražošanas iekārtu efektivitātes uzlabošana, darba laika uzskaites un mērījumu digitalizācija ar “InPass” risinājumiem

-          Efektīva autoparka pārvaldība uzņēmumiem ar “Mapon”

-          Atbalsts uzņēmumu pamatdarbības procesu digitalizācijai

 

Norises laiks: 2024.gada 4.decembris, pl.12.00-15.00

Norises vieta: Valmieras tehnikums, Vadu iela 3, Valmiera, 105.demostrācijas auditorija

Reģistrācija: Lai piedalītos pasākumā, lūdzu, reģistrējieties šeit: https://forms.gle/NtFLhVqLiTvKyJQu5   

 

Uzziņai:

Pasākums tiek organizēts un līdzfinansēts no Eiropas Savienības projekts “EDIC: atbalsts digitalizācijai un mākslīgā intelekta attīstībai Latvijā” (Nr. 2.2.1.1.i.0/23/I/CFLA/001) un projekta “Development of AI – ICT for Manufacturing EDIH in Latvia” (Nr. 101083983).

Informējam, ka pasākuma laikā notiks fotografēšana un filmēšana. Iegūtie foto un video materiāli var tikt izmantoti Vidzemes plānošanas reģiona un Latvijas Pārtikas Uzņēmumu Federācijas publicitātes un mārketinga vajadzībām, kā arī ievietoti sociālajos tīklos un interneta vietnē. 

________________________________________________________________________________________________

Informāciju sagatavoja:

Latvijas Pārtikas Uzņēmumu Federācija